A dost bylo alkoholů. Zdražíme a omezíme.

Vláda připravuje novou strategii. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vymýšlí, jak zmenšit astronomickou sumu závislých na alkoholu. A chce začít třeba tím, že zakáže prodej alkoholu na benzínových pumpách. Ačkoliv se to může jevit jako jeden z logických kroků, pochybujeme, že by nedostupnost alkoholických nápojů na čerpacích stanicích vedla k omezení spotřeby. Tu butylku rumu si zkrátka koupíme v samoobluze příští vesnice.
Dalším bodem programu je zpřísnění propagace alkoholu. Stejně jako jsou dnes zakázány televizní reklamy na tabákové výrobky, už na obrazovce neuvidíme ani tanečnice pod vlivem karibského rumu. Zároveň se plánuje zvýšit spotřební daň na veškeré legální drogy. Tudíž, vykouřit krabičku cigaret denně vyjde na několik stovek korun.
Jenže je tu problém. S příchodem EET vláda slíbila hospodským sníženou daň z přidané hodnoty za točené pivo. A to si provozovatelé už mnuli ruce. Češi totiž mají nejvyšší spotřebu točeného piva. Na světě. A s cigaretami na tom nejsme o nic líp. Průměrně 18 procent populace si dopřeje několik cigaret denně. Zároveň je i léčba ze závislosti na nikotinu jednou z nejtěžších. A zatím neexistuje léčba dotovaná státem, která by zabírala. Takže snížit nebo zvýšit DPH na alkohol ?
Větším problémem je ale konzumace alkoholu nezletilými. Není výjimkou, že se dorostenec setkává s alkoholem na denní bázi. A bohužel není výjimkou ani to, že mu bez problému alkohol prodají. A težko budeme argumentovat, že chytří nepijí a nekouří. Stačí se totiž podívat na nejvyššího představitele státu. A virózou se můžete taky snadno nakazit.
Nám zbývá se jen ptát, co stojí za tím, že jsme jedničky zrovna v pití alkoholu a kouření cigaret. Možná je to cena těchto návykových látek, která je oproti ostatním státům Evropy pořád nízká. Možná je to kulturní tradice, neboť veškeré oslavy radosti či smutku jsou spojeny s pitím alkoholu. A domácí pálenky neodmyslitelně patří k těmto tradicím. Možná z nás krutosti režimů vychovali vzbouřence. Vzbouřence proti zdraví. Byly totiž časy, kdy cigareta voněla svobodou západu. Tak či tak, je na čase se zasloužit o prvenství v jiné kategorii. A pokud nám k tomu zdražení legálních drog pomůže, nemůžeme být proti.

Leave a Reply