Vysokoškolským titulem k nižšímu platu. A nejlíp se u nás mají pokladní.

Dle chytrých statistik klesla v říjnu nezaměstnanost na 2,8 procenta. Bez práce je tedy nejméně lidí od roku 1997. Patříme k evropské špičce. Nejvíce se daří obsadit pracovní místa v kraji pardubického perníku. Nezaměstnanost zde činí 1,8 procenta. Průměrný plat jen roste a celkově se ekonomice daří. Naopak s rostoucí nezaměstnaností se potýká Moravskoslezský kraj. Ale zatímco platy rostou, roste i pomyslná díra mezi platy žen a mužů. A nakolik vypovídá nízká nezaměstnanost o kvalitě života v České republice?
Zároveň se vyrojil i opačný problém. Počet pracovních míst se zvyšuje a tyto místa nemá kdo obsadit. Například v soudní administrativě je nedostatek pracovníků. A ještě aby ne, když plat soudní zapisovatelky je nižší než pokladní v některém z hypermarketů. Není nutno dodávat, že na pozici pokladní není třeba studovat vysokou školu. Ani vysokou školu života. Je tedy logické, že se taková paní zapisovatelka sbalí a zkouší štěstí na jiné pozici. A jsme u jádra věci. Celá justice je i tímto faktem zpomalena, chybí zaměstnanci a soudní líčení se musí neustále odkládat.
Svůj podíl mají i zaměstnanci z Ukrajiny. Pracují hodně a za málo peněz. Častokrát se zaměstnavatelům vyplácí čekat právě na přistěhovaleckou vlnu z východní Evropy. Vláda totiž spustila program pro potenciální zaměstnance z Ukrajiny. Nabízí žadatelům dvouleté vízum. Čeští zaměstnanci jsou totiž často tzv. překvalifikovaní, tudíž neobsazují pozice, které vyžadují nižší vzdělání.
Dalším problémem jsou platy v akademickém prostředí. Ačkoliv jsou univerzity součástí mezinárodního prostoru, čeští profesoři nedosahují platů mezinárodní úrovně. S tím souvisí i možná mezinárodní spolupráce. A nemůžeme se profesorům, zvláště těm dobrým, divit, že rychle balí kufry a mizí učit třeba do Německa. A tak snadno přicházíme o elitu.
I přesto, že máme nejnižší nezaměstnanost mezi státy Evropské unie, mzdou stále nedosahujeme evropských standartů. A statistický úřad pořád zapomíná na matky samoživitelky a rodiny, které žijí od výplaty k výplatě. A na matky a rodiny, které pracují dvojité směny a berou všemožné brigády, aby svým dětem zajistily i ten český standart. Proto nedělejte závěry na základě statistického úřadu. Protože se může stát, že právě ten Váš plat je mimo všechny tabulky. A nemusí být výpovědní hodnotou, jak se daří naší(vaší) ekonomice.

Leave a Reply