V žádném střetu zájmu nejsem, nelžu a nekradu. A do politiky jsem taky nechtěl.

A už si na Babiše posvítila Evropská komise. Přichází s potvrzením, že je český premiér ve střetu zájmů. Podnět k vyšetřování podala Transparency International loni v říjnu. Organizace, která šíří osvětu v boji proti korupci. Na podnětu se podílela i Česká Pirátská strana. Právníci Evropské komise vypracovali zprávu, která jasně deklaruje, že Babiš je v pozici tzv. beneficienta, což znamená, že má prospěch ve svěřeneckých fondech Agrofertu. Přitom komise tvrdí, že nezáleží na tom, zda nyní Babiš přímo zasahuje do chodu společnosti. Má neustálý hospodářský zájem na fungování Agrofertu. Díky slovenskému registru partnerů veřejného sektoru bylo snadné informaci vypátrat. Právě tam je Andrej Babiš stále veden jako konečný uživatel výhod, který je zároveň neodvolatelný. Má to Andrej pěkně zařízené.
A Babiš už není jen lokální problém, zajímá se o něj i francouzský deník Le monde a prestižní bristký The Guardian. Když ostuda, tak mezinárodní.
Jak už je to u premiéra zvykem, obvinil Transparency ze šíření lží. Je to kampaň. Kampaň českých politiků, českých médií a teď už i Evropské unie.
Pan premiér měl již možnost se k obviněním vyjádřit. ,,Chovám se přesně podle zákona, svěřenecké fondy neřídím ani neovládám, nemám na to čas.“ Což o to, čas na to mít nemusí. Stačí, aby mu občas přišla na účet nějaká ta korunka.
Každopádně se poslední dobou vyrojilo až přespříliš podezřelých zpráv, které obsahují Babišovo jméno. I kdyby byl Andrej svatořečen, nikdy nemůže popřít, že všechny transakce kolem dotací pro Agrofert nejsou přinejmenším zarážející. Novináři se mohou mýlit, ale že by se mýlila i Evropská komise? Nezávislý orgán, který nespadá do sfér vlivu českých médií, která údajně vedou Antibabiš kampaň.
Pokud se dobré zprávy potvrdí, Babiš má tři možnosti. Opustit svůj milovaný Agrofert, přetrhat rodinné vazby. Tudíž se svého podílu musí vzdát i jeho blízcí příbuzní. Další z možností je, že se Agrofert vzdá všech dalších budoucích evropských strukturálních a investičních dotací. To jest žádná korunka do kapsičky řepky olejky. Poslední možností je se vzdát kultu Ave já. Tudíž by se Andrej musel stát řádovým ministrem. A zároveň řídit ministerstvo, jehož sféra vlivu nespadá pod Agrofert. Třeba ministra kultury. Protože Vodňanské kuře není kultura.
Nabízí se otázka, jestli půjde Andrej natruc i proti Evropské komisi. Možná, že ještě víc přitvrdí a vyhlásí nám válku. Přece se svého postavení nevzdá, když si jej tak horko těžko vybojoval. Čestně. A možná se z Babiše stane legendární mafiánská figurka. Kmotr VI. Protože všichni moc dobře víme, že svoje pochybení Babiš nikdy nepřizná.
Čeho se však můžeme obávat? Jak Babišovo hrabání dotací ovlivní obyčejné občany. Protože nám třeba EU vypne kohoutek tekoucích dotací. A nebo agrofertské miliardy budeme muset vrátit z našich kapes.

Babiš a čerpání dotací pro Agrofert
Babiš a čerpání dotací pro Agrofert

Leave a Reply