Policejní zásah na ministerstvu pro místní rozvoj! CzechTourism turisty v ČR nechce!

Další korupční kauza je na spadnutí a nikoho to už nepohoršuje. První razie přišla na Ministerstvo pro místní rozvoj již v listopadu. Vzali útokem kanceláře a pak se vrhli i k ministryni domů. Právě Klára Dostálová je podezřelá z dotačního podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Dostálová pravděpodobně podivně rozhodovala o smlouvách čítajících částku 38 miliónů korun českých. Ještě nám tu chybí střet zájmu a máme známý vzorec chování.
Dostálová působila jako náměstkyně od roku 2014, měla na starosti i evropské fondy. To je ale opravdu nešťastná náhoda, že je paní Dostálová členkou ANO. Asi Babiš všem zaplatil firemní seminář ,,jak okrást stát“. Jenže si nejspíš většina členů strany odskočila zrovna na kávu s koblihou, a promeškali část semináře věnující se ,,jak se nedat chytit“. A to byla velká chyba. Policisté totiž zajistili velké množství důkazů, jednak v budově ministerstva a jednak u ministryně doma. Něco se ale paní Dostálová přece jen přiučila. Zapírat a zapírat. Svým postojem k médiím je Babišovi velmi blízko.
CzechTourism je státní příspěvková organizace, která vzniká 1993 pod správou Ministerstva pro místní rozvoj. Za cíl si dává propagovat Českou republiku jako zajímavou turistickou destinaci. A co je zajímavějšího, než když je organizace namočená do korupce. Turisti mají korupci rádi. Její varianty se totiž vyskytují ve všech státech světa. Tak se mohou návštěvníci cítit jako doma. Agentura se jeví jako idální prostředí pro snadnou krádež. Nejvyšší kontrolní úřad podal trestní oznámení již v roce 2014, kdy mělo po dobu dvou let docházet k porušování zákonů a nehospodárnému utrácení. Peníze daňových poplatníků tak padly například na luxusní rozlučku s generálním ředitelem a wellness pobyty.
Opozice volá po rezignaci Dostálové. Předseda ODS Petr Fiala upozornil na fakt, že je standartním postupem, že obžalovaný odstoupí do doby, dokud se případ neprošetří. Jenže stejně jako Andrej nemá paní ministryně soudnost. Tvrdí, že k dotačnímu podvodu ani dojít technicky nemohlo. A Babiš se svojiíovečky zastal.
Dalším hlavním podezřelým je Aleš Pangrác, který si údajně měl finančně velmi dobře přilepšit. Manažer firmy je vyšetřován kvůli podezřelým transakcím a spojitosti se dvěma firmami, které vlastní. Právě tyto dvě firmy skrytě inkasovaly provize ze zakázek CzechTourismu. Byl sice okamžitě zbaven pozice, to ale neznamená, že má čistý štít.
Je jen otázkou času, kdy se objeví další skutečnosti. Vzhledem k tomu, že má Dostálová poslaneckou imunitu, opět nastane podobná babišovská situace. Možná vás přepadne beznaděj. Politici u koryt mohou nekontrolovatelně krást a my proti tomu nic nezmůžeme.
Jenže kde hledat řešení? Peníze odjakživa kazily charakter. I ten svatější než Papež podlehne tlaku a shrábne úplatek do kapsy. Že by to bylo tím, že opravdu důstojní pánové do politiky nikdy nevkročí?

Leave a Reply