Milovník vína a úplatků David Rath

David Rath byl vyhlášeným labužníkem. Ženy, víno a zpěv. Tedy, stačila mu pouhá jedna krabice od vína. A zajistila mu vše. I osm a půl roku za mřížemi. Největší ikona ČSSD a nejslavnější politický odsouzenec. Schopný řečník a ještě schopnější podvodník. David Rath se, i přes svoji nemilou minulost, nebojí vkročit do řeky politiky znovu. Poslední comeback hříšníka nastal letos, kdy zatoužil po Senátu. Zároveň chtěl působit i na lokální úrovni, a kandidoval v místě svého trvalého bydliště.
Exhejtman byl shledán vinným za přijetí úplatku a ovlivňování veřejných zakázek. A nebýt činného vyšetřování, Rath by se měl dobře ještě hodně dlouho. Zabavili mu majetek ve výši více jak 20 miliónů korun a půl miliónů eur. Část této nemalé částky schovával u sebe doma. V krabici od vína.
Kde se vzal vzorný lékař?
David Rath se věnoval celý život lékařství, respektive vystudoval lékařství na Univerzitě Karlově, pracoval ve fakultní nemocnici a posléze na jednotce intenzivní péče v Motole. Byl zvolen prezidentem České lékařské komory, od roku 2005 potom ministrem zdravotnictví. O tři roky později je hejtmanem Středočeského kraje. Jak se ze vzorného studenta medicíny stalo korupční monstrum? Kariéra šla raketově vzhůru. Možná mu moc stoupla do hlavy a chtěl pořád víc.
V říjnu 2005 byl navrhnut premiérem Paroubkem na ministra zdravotnictví. A prezidentu Klausovi se to nelíbilo. Převážně se mu nelíbilo, že Rath vykonával souběžně několik dalších funkcí. A měli bychom potenciální střet zájmů, v době ještě před lex Babiš. Rath se posléze vzdává předsednictví ČLK a hrdě nese ministerskou klopu.
Mimo úplatky Rath velice rád vyhledával soudní spory. V roce 2006 dostal v přímém přenosu facku od Miroslava Macka. Rath údajně urazil Mackovu manželku. A Rath to hnal k soudu a Macek byl povinen vyplatit odškodné 100 tisíc korun. Na toto odškodné byla založena veřejná sbírka.
Rath vynikal svými ostrými výroky ve sněmovně. Členem ČSSD byl od května 2006. A už o tři roky později se dokázal zaplést do korupční kauzy možných daňových úniků oblastních nemocnic Středočeského kraje. V tomto případě se sice neprokázalo jeho zapojení, ale hned o tři roky později tomu dal nafrak.
A začínáme!
Ačkoliv Rath mnohokrát útočil proti údajným prodejným politikům, sám se jedním stal. Zakázky rekonstrukce na zámku v Buštěhradě a rekonstrukce středočeských nemocnic se mu staly osudnými. David Rath byl obviněn z přijetí úplatku. Jak následně potvrdila domovní prohlídka u něj doma v Hostivici, všechny přijaté peníze schovával doma v hotovosti. Mimojiné v krabici od vína, o které tvrdil, že netušil, co je uvnitř. A začal kolotoč soudních procesů. Celkově strávil ve vyšetřovací vazbě více než rok. I tato doba se stala předmětem soudního sporu. I odposlechy, které svědčily proti němu, byly Vrchním soudem považovány za nelegálně pořízené. Některé aspekty této kauzy se staly oblíbeným českým vtipem. A sranda nekončí.
Rath se ve věznici naučil všemu kromě pokory. A už se cpe do politiky zase. A nejen tam. Pravidelně přispívá do blogu na Aktuálně.cz a dokonce vydal povídkovou knihu Přisedněte si, kterou vydala Petra Paroubková. Přesně tak, žena politika s nejvíc sexy mozkem.
I když je Rath malým človíčkem, dokázal rozpoutat velký korupční skandál. Skandál, který vypovídá o české politice víc než si myslíme. A nám z toho plyne ponaučení. Neber úplatky, radši si dej láhev vína.

Leave a Reply