George Soros – vládce země a moří

Muž neomezených možností. Muž, který stojí za každou finanční transakcí. Muž, který ovládá půlku světa. Muž, který dotuje neuvěřitelné množství fondů a institucí. Zakladatel univerzity v Budapešti. Zloduch či mecenáš. Filantrop či egocentrik.

Maďarský guláš
Soros se narodil roku 1930 v Maďarsku, rodičům židovského původu a po druhé světové válce odchází studovat do Anglie. Kolébka Evropy mu dala vzdělání v oborech filosofie a ekonomie. V roce 1956 odchází žít svůj americký sen. Kam jinam než na Wall street. Právě v Americe o několik let později zakládá Soros Fund management a Quantum fund, jeden z tzv. hedge fondů. Investoval do nemovitostí, bankovních akcií na japonském trhu a samozřejmě na trhu s ropou. A tento rizikový fond mu přinesl růže a položil základ jeho obrovského bohatství.
A Soros se rád vracel do rodné vlasti, i když ho Maďarsko nevítalo s otevřenou náručí. Maďarský premiér Viktor Orbán ostře kritizoval Sorosovu promigrační politiku a záhy na boji proti Sorosovi postavil svoji kampaň. Paradoxní je, že vystudoval jednu z univerzit, která žije ze Sorosových příspěvků. Není náhodou, že maďarská vláda prosadila soupis zákonů s názvem ,,Stop Soros“. Podobnost s naším lex Babiš je pouze čistě náhodná.

Nepřítel svaté země
Soros podporuje dvoustátní řešení státu Izrael. Izraelský premiér Netanyahu otevřeně prohlásil Sorose za nepřítele Izraele. Zároveň se v izraelském parlamentu hovořilo o proti ,,Sorovskému“ zákonu, který se má vymezit proti aktivitě Sorosovy nadace. Izraelcům se nelíbí, že sponzoruje palestinskou univerzitu Al-Quds, kde studují i studenti, kteří podporují teroristickou organizaci Hamás. Staví hodnotu svobody nad vše ostatní, tudíž nepřestane podporovat vzdělání, jen proto, že někteří studenti jsou antisemity.

Bakala vs. Soros
Soros v České republice podporuje Open Society Foundation. Organizace, která vzniká v roce 1992 a klade si za cíl podporovat demokracii, svobodu tisku a transparentnost médií. Patří mezi pět největších nadací. Zároveň poskytuje stipendia nadaným studentům, aby mohli studovat i univerzity spadajicí do prestižní Ivy league. A podporuje českou novinařinu udělením každoroční ceny za přínos novinářskému řemeslu. Dále podporuje romské studenty na jejich cestě za lepším vzděláním.
Velmi často můžeme v českém diskurzu slýchat spojení Bakala – Soros. Srovnávají je a poměřují. Můžeme snadno najít podobnosti. Oba jsou úspěšní podnikatelé. Oba se angažují v českých fondech a prospěšných institucích. Oba zbohatli vlastní silou. Oba jsou společností nenáviděni. Oba se snaží bojovat proti nesmyslným kampaním. Často Sorose zmiňuje i prezidentův mluvčí a Tomio Okamura. Postavičky české politiky, které často bojují proti neexistujícímu problému.

Soros investuje více jak miliardu amerických dolarů ročně do ,,nápravy světa“
George mimojiné podporuje organizace Transparency International a Human Rights Watch. Zároveň je velkým zastáncem sociálně liberální demokracie a finančně podpořil kampaň Hillary Clintonové. Ačkoliv se ozývají kritické hlasy, že jeden člověk nemůže mít takové bohatství, nesmíme opomínat, že Soros věnuje opravdu ale opravdu hodně peněz na charitu, podporu demokracie a lidských práv a na boj proti korupci. Zároveň je Sorosovi napříč Evropou vytýkána podpora migrační politiky a podpora separatistických hnutí (např. za svobodné Kosovo). Sám se totiž několikrát ocitl v situaci migranta, tudíž chápe přirozenou lidskou touhu ,,jít za lepším“. Těžko říci, nakolik si uvědomuje s migrací spojené možné problémy, jako je nárůst kriminality, radikalizace muslimů a neschopnost adaptace.
Sorosova popularita zrcadlí náladu společnosti. V říjnu letošního roku se stal terčem výbušniny, která mu byla doručena na adresu bydliště v New Yorku. Odesílatelem byl Trumpův příznivce. Soros se nikdy netajil tím, že by chtěl změnit svět. Na druhou stranu, teorie, že chce ovládat Evropskou unii a celou planetu hraničí se sci-fi. Stejně tak, že vede kontrarozvědku Iluminátů.
Ačkoliv se nám tato kontroverzní figurka může protivit, jeho přínos Evropě a České republice nesmíme opomínat. Neboť částky, které pravidelně daruje, pomáhají možná i Vám.

Leave a Reply