Korupční stát předsedá Evropské unii

S novým rokem nepřichází jen psaní devítky na konci, ale i předsednictví Rumunska Evropské unii. A zlé jazyky tvrdí, že na tuto výsadu není vůbec připraveno. Uvidíme, jak vnitřně rozpolcené Rumunsko zvládne šestiměsíční vládnutí evropské instituci.
Situaci v této Balkánské zemi hodnotí podobně i její nejvyšší představitel – prezident Kalus Iohannnis. Situace v zemi se vyostřila během srpnových protestů v Bukurešti. Občané volali po demisi vlády a skandovali hesla ,,politici jen kradou.“ Zdá se to být už evropský trend, že vítězí lidská touha po moci a korupce se stává jejím nástrojem. Dvaceti miliónům Rumunům nejvíce vadí právě rozsáhlá korupce, která proniká i do justice. A její základy pravděpodobně položil lídr středo-sociálně demokratické strany. Liviu Dragnea řídí kabinet z pozadí a ne jednou si dělal zálusk na pozici premiéra. Tím se ale nemohl stát, neboť byl pravomocně odsouzen za volební podvody a podplácení. To měli v Rumunsku štěstí, že ho ještě stihli odsoudit. Jinak by se Dragnea a Babiš mohli potkat na srazu trestně stíhaných premiérů.
Právě kvůli korupčním aférám a chybějícím zákonům proti nim, je země terčem kritiky EU. Ačkoliv je Rumunsko členem EU od roku 2007, na členství v Schengenském prostoru stále čeká. Možná Evropská unie pořád nezapomněla na bájného Vlada Draculu.
Rumunsko každopádně nebude mít lehký úkol. 29. března má unii opustit Británie a všichni tušíme, že to nebude jen sbohem a šáteček. Zároveň se v květnu sejdou v rumunském Sibiu premiéři a prezidenti zbývajících 27 zemí a čekají nás volby do Evropského parlamentu. Pochybné hlasy se ozývají i z Unie samotné. Šéf Evropské komise Juncker se nechal slyšet, že Rumunsko musí odsunout své problémy stranou a soustředit se na vyšší zájmy.
Je patrné, že problémy s korupcí dosahující nejvyšších státních pozic jsou typickým znakem demokratických států. I toto téma by se mělo stát předmětem diskuzí Evropského parlamentu. Protože jak to tak vypadá, státy samy si s tím nedokáží poradit. A to protože v tom většinou mají prsty i zakonodárci samotní. A přece si nebudou kopat hrob. Proto bychom měli apelovat právě na předsedající Rumunsko, aby se korupce stala tématem číslo jedna letošního roku. S devítkou na konci. Možná tak pomohou vyřešit problémy své, a i problémy evropské (Evropsko-unijní).

Leave a Reply