Itálie je první v boji proti plastům

Plasty jíme, dýcháme a žijeme. Že jsou plasty problémem planetárním se už nějaký ten pátek ví. Milovníci plastových ,,uchošťourů“ mají od nového roku útrum. Itálie jako první unijní stát zakázala prodej plastových jednorázových tyčinek do uší. Pokud budete tyčinky potřebovat, koupíte jen ty z biologicky odbouratelných materiálů. Cenově přijatelné a přijatelné planetou.
Evropská unie bojuje proti zamoření plastem směrnicí, která si klade za úkol odstranit do roku 2021 všechno plastové nádobí na jedno použití. Talíře, příbory, kelímky, brčka a třeba i plastové obaly potravin, to vše se má stát minulostí. Právě tyto produkty jsou nejčastěji nakupovány ignorantskými spotřebiteli. A tím pádem jsou nejčastějším mořským odpadem. Itálie jako přímořský stát a také jako stát turistický, řeší tento problém s předstihem.
Ekologie je trend. Pouhých devět procent z devíti miliard tun plastu, které jsme jako svět vyprodukovali je recyklováno. Kde tedy skončí zbývající plasty? A kdy tento trend dorazí i k nám?

Malý krok pro Česko, velký pro oceán

Česká republika již podnikla první krok na obranu proti plastům. Březen 2017 se zapsal do historie velkým ,,ne“ igelitovém taškám v supermarketech. Všechny řetezce musí nabízet alternativní tašky, jako z papíru nebo z látky. A igelitové tašky vždy jen za ekologický poplatek. A letošní rok má být ve znamení úplného vymizená igelitek z obchodů. Podle výpočtů se tímto krokem ušetří 27 miliónů tašek vyrobených z nerozkladatelného plastu. A jen pro zajímavost, plastová taška se v přírodě rozkládá 25 let, PET láhev celé století.

Kuřáci jsou plasty
Ačkoliv se vám to může zdát zvláštní, cigaretové nedopalky obsahují plast. Právě cigaretové nedopalky stojí na příčce číslo jedna v zamoření oceánů.
Tolik ke kampaním proti kouření. Nejde jen o vaše zdraví, ale o zdraví i vašich potomků na této zemi. O zdraví oceánského života.
Úmrtí mořských zvířat jsou alarmující. Vědci se již běžně setkávají s uhynutím zvířat na následky ucpání střev igelitovými obaly. Před rokem vylovili kytovce, který měl žaludek zacpaný třiceti igelitovými taškami. Jako vizitku nesly všechny igelitové tašky názvy společností, které kytovce zavraždily.

I vy se můžete každý den podílet na zlepšení plastové situace. Situace, která se týká naší planety, naší země a našeho domova. Proto, když si ve Starbucksu objednáte svůj oblíbený chai latté, použijte radši hrneček vlastní, než ten plastový. Plastům se uniknout nedá. Nedá se nad nimi vyhrát ale můžeme s nimi remizovat. Ještě není pro planetu pozdě.

Leave a Reply