Kolik nás bude stát Babišův další lobistický krok?

Babiš zoon politikon strategikon. Neboli Babiš je politikem strategickým. To v praxi znamená, že každý svůj krok předem promýšlí (či za něj promýšlí PR tým). Proto se často stává, že když má Babiš hovořit sám za sebe (bez naplánovaného scénáře odpovědí), prostě lže. Nebo mlží. Nebo mluví z cesty. Mezi jeho promyšlené lobistické strategie můžeme jednoznačně zařadit slevy na jízdném a plánované obědy zdarma pro děti. Babiš se totiž snaží udržet hlasy voličů zuby nehty. A nedochází mu, že jeho lobistické triky mohou mít závažné důsledky.

Ozývají se politické hlasy ze strany ANO, že snížené jízdné bylo nejlepším krokem letošního roku. První dva měsíce sníženého jízdného vyšly stát na miliardu korun. To je prosím číslo s devíti nulami. Snížené jízdné pro studenty a seniory za dva měsíce rovná se jedné miliardě. Zájem se ale nezvýšil, lidé stále jezdí do práce častěji autem. Pokud vláda slíbila vrátit dopravcům ,,ztráty na slevách“, náležitě musí mít z čeho brát. V tom je ale ta potíž. Bere se ze školství. Ze sektoru, kde peníze nejvíce chybí a jsou nejvíce potřeba. Slíbené zvýšení platů pedagogů se tedy nekoná. Babiš opět lobboval a slíbil, že se učitelské platy dostanou na průměrnou mzdu 45 tisíc korun. Kde nic, tu nic. Proč museli brát právě ze školství, ze sektoru, kde peníze chybí? A ze sektoru, který vychovává národ a skutečně peníze potřebuje? Když ale poslanci Babiše s touto otázkou konfrontovali, proč nemohly peníze zůstat ve školství, označil tazatele za demagogy. Tolik k jeho PR strategii.

Podobně působí nápad s obědy pro předškolní a školní děti zdarma. Peníze uvolněné z rozpočtu na stravné rozhodně nevyřeší problémy většího rázu. Že rodiče, kteří splácí exekuce za nevydařené životní kroky, nemají čtyři sta korun měsíčně na stravné dětí. A ne všechny děti tuto státní pomoc potřebují. Možná tím stát vyřeší dočasně malý problém, ale uvolněné miliardy by rozhodně udělaly větší dobro v jiných oblastech. Třeba na platy zdravotních sester a nemocničního personálu.
Babišovy strategie možná působí jako samaritánské, ale většina voličů už nevidí, odkud se peníze berou a jaké to má následky. Je to takové opíjení rohlíkem. Stejně tak tomu bylo se zvýšeným důchodem. Jenže občané vidí jen částku a jméno Babiš. Nedochází jim, že společně s jejich důchodem roste i cena potravin a bydlení. A samozřejmě i průměrná mzda.

Radši vynechejme, kolik budeme platit za největší z Babišových kampaní, Čapí hnízdo. Doufejme, že Andreje brzy zasáhne meč spravedlnosti a nebude moci pokračovat ve svých lobistických hrách, za které potom platí občané České republiky. A taky doufejme, že si vezme svoje Čapí hnízdo a odvandruje politikovat zpět do rodné vlasti. Nebo za mříže. Tam by měl krásný vzorek populace, kterým může manipulovat.

Leave a Reply