Zemřel Jiří Brady. A s ním i Hanin kufřík a státní cena.

Jiří Brady, přeživší několika koncentračních táborů, které mu sebraly celou rodinu. Brady se narodil v Novém Městě na Moravě do židovské rodiny. A jak víme z historie, to byl začátek všech budoucích nesnází. Po nacistických hrůzách, a jako svědek Osvětimi emigroval do Kanady, kde i žil do včerejšího rána. Po celý svůj život se snažil pomáhat emigrantům a pořádal přednášky, aby lidem ukázal, jaká zvěrstva napáchal nacistický režim.
V roce 1999 byl do muzea holocaustu v Tokiu převezen kufřík Bradyho sestry Hany. Kufřík, který měla po svém boku během pobytu v Osvětimi. Ředitelka muzea si tehdy dala práci a pátrala po původní majitelce. Tak se spojila s Jiřím a kufřík ožil novým životem. Na základě příběhu Hany Bradyové vznikla putovní výstava a kufřík se stal inspirací pro napsání knihy a divadelní hry. Kniha Příběh dívky, která se nevrátila vyšla v 35 jazycích, jen u nás nějak zanikla.

Jiří Brady se mimo nesmírné hrdinství zapsal do paměti národa kauzou státního vyznamenání. V roce 2016 byl Jiří Brady oficiálně pozván na předávání státního vyznamenání. A ne jako divák. Obdržel telefonát z kanceláře prezidenta republiky a přesné instrukce k ceremoniálu předávání. O den později mu jeho strýc, Daniel Herman (ex ministr kultury), psal smutný email, že mu prezident Zeman oznámil, že pokud se sejde s tibetským vůdcem Dalajlámou, jeho strýc může na vyznamenání zapomenout. Mnozí se nejspíš dovtípí, že pan prezident už tehdy razil své pro čínské zájmy. Jakmile se totiž někdo deklaruje schůzkou s Dalajlámou, automaticky se stává nepřítelem Číny. Herman se nenechal výhružkou zastrašit, a tak byl Brady odebrán ze seznamu vyznamenaných. I přes toto neuvěřitelné chování českého prezidenta Brady zášť necítil. Stejně by si vyznamenání z rukou takového člověka nepovažoval. Samozřejmě kancelář prezidenta republiky označila celou aféru za nesmyslnou. Ani je nenapadlo, že by se omluvili člověku, který opravdu pomáhal českým občanům.

Pan prezident Zeman rok co rok vyznamenává osoby, které se nezasloužily o stát, ale spíše se zasloužily, aby byl stále prezidentem. Svým chováním uráží skutečné hrdiny, jako byl Jiří Brady. Naštěstí je svět ještě v pořádku, a skuteční hrdinové by Zemanovo vyznamenání nikdy nebrali jako poctu. Čest jejich památce.

Leave a Reply