Korupce prohlodala OKD. Dokáže to odhalit i Parlamentní komise?

Jako se myš prohryzává sýrem, pomalu a systematicky, tak korupce a nesprávné jednání politiků zapříčinily pád OKD. Ostravsko-karvinské doly jsou sice jediným producentem černého uhlí na našem území, ale ani výsadní postavení na trhu nezaručilo stabilitu a výnosnost firmy. A jak se to stalo? Pomohla tomu naše vláda. A vláda nejednoho premiéra. Naši politici a jejich spojenci se přímo či nepřímo podíleli na úpadku firmy. A možná se budete divit, kolik známých jmen figuruje v tomto případu. Případu, který nemá konce. Zeman, Klaus, Gross, Sobotka i Babiš a další, kteří měli prospěch z úpadku OKD. Nakolik se politici dopustili korupčního jednání už řeší nějaký čas (v rozmezí let) soudy. Ale letošní duben by mělo dojít k posunutí případu tím správným směrem. Závěry by totiž měla předložit Sněmovní vyšetřovací komise OKD.

První černá hodinka pro OKD nastala během první vlny privatizace (viz. První fáze privatizace https://rozhled.org/2017/06/06/okd-prvni-faze-privatizace/ ), kdy Václav Klaus přichází s myšlenkou, která měla změnit prostředí postkomunistické ekonomiky České republiky. A cítili jsme první závan kapitalismu. Posuňme se ale na pomyslné časové příčce více do současnosti.

Komise k OKD – na čí straně stojíš ?
Parlamentní komise pro vyšetřování OKD byla ustanovena na konci roku 2017 (viz. Jak funguje vyšetřovací komise https://rozhled.org/2018/08/05/jak-funguje-vysetrovaci-komise-k-okd/). Členy jsou, dle zákona, zástupci každé vládní strany. Předsedou komise se stal Lukáš Černohorský (viz webové stránky Poslanecké sněmovny http://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=7001). Když se podíváme na pomyslnou mapu, odkud jednotliví komisaři pocházejí, můžeme bez váhání zabodnout špendlík do Moravskoslezského kraje. Šest z devíti členů komise pochází a vládne v tomto rozmanitém regionu. A nebude to náhoda. Kdo může nejlépe rozumět oblasti a problémům OKD než ten, kdo je obklopen lidmi, které celá kauza přímo ovlivnila. Může to mít ale i jiný háček. Tento fakt může zapříčinit i to, že je komise do jisté míry ovlivněna, a že mohou mít politici na výsledku své politické zájmy. Například, co si asi řeknou voliči v regionu, když Lubomír Zaorálek, pro kterého volili i horníci, bude výsledek zdržovat. Totiž, každý politik má i přátele politiky. Svůj ke svým. Jako třeba další člen komise Klaus mladší, jehož otec je jedním z hlavních důvodů, proč vůbec k privatizaci OKD došlo. Byl na počátku všeho zla. A těžko říct, zda synáček bude tatínka chránit. Komise zároveň předvolala velké množství svědků, ale že by si pozvala například prezidenta Zemana a Klause, kteří byli u zrodu celé operace, to nepřipadá v úvahu. To by se totiž Zemanových dolních deset miliónů mohlo dozvědět pravdu. Že Zeman hlásá vodu, ale sám pije víno. Víno z hroznů korupce.
Podobně smýšlí i Zdeněk Bakala, a my mu to nemůžeme mít za zlé. Již několik let jej veřejnost označuje za ,,tuneláře” a podobné označení vypadlo i z prezidentových úst. Proto je pochopitelné, že se Bakala odmítá dostavit ke komisi, která je chtě nechtě ovlivněna tlakem veřejnosti. Nebo známostmi. Nebo cizími zájmy.
Další otázkou může být, zda vyšetřovací komisi skutečně potřebujeme. V činnosti jsou totiž mnohé soudy, které mají otázky ohledně OKD právoplatně objasnit. Legálně a nezaujatě.
Komise by proto měla zůstat především nestrannou, a nebát se ukázat i do vlastních řad. Pečlivě vyslechnout svědky a nenechat se ovlivnit mediálním tlakem. Uvažovat s odstupem. A připustit, že na začátku celého průšvihu byl stát. Dejme jim tedy šanci do dubna, kdy mají odhalit finální ortel. A uvidíme, jestli budou padat hlavy. Především hlavy pomazané.

Soudím, soudíš, soudíme aneb další soudy v kauze OKD
Během celého procesu privatizace a vlastně až dodnes, hledalo OKD spravedlnost. Soudní procesy, ve kterých byl žalobcem stát. Soudní procesy, ve kterých byli žalobci investoři. Soudní procesy, ve kterých byl žalobcem stát i investoři.

Stát vs. Rudolf Doucha
Osudový rok 2004, kdy byl prodán státní podíl OKD. Znalec Rudolf Doucha, který ocenil podíl státu na dvě miliardy, a přitom skutečná hodnota byla skoro trojnásobně vyšší. Žalobce následně vyčíslil škodu na 5.7 miliardy korun. Doucha se u soudu hájil, že byl limitován časem a nevěděl, že má zohlednit i dceřinné společnosti a byty. Prostě si myslel, že OKD stojí za starou belu. Těžko říct, kdo tehdy měl politický zájem, aby OKD již dál nespadalo pod stát. Nižší cena totiž zajistila rychlý a bezbolestný prodej. Ale hlavou prodeje byl Stanislav Gross. Právě jeho vláda schválila prodej akcií. A nesmíme zapomenout na tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotku. Jako šéf státní kasy, měl mít přehled o veškerých transakcích souvisejících s OKD. Otázkou je, kdo tahal za nitky a dovolil, že stát ztratil podíl v OKD a to za cenu velice nízkou. Že by byly předány nějaké napěchované obálky politikům? Podezření na korupční taktiky se tu přímo nabízí. Skupina Karbon Invest tedy neváhala a podhodnocenou společnost koupila. Těm ale nemůžeme nic vyčítat. (viz Za politické rozhodnutí znalec ani manažeři nemohou https://www.lidovky.cz/domov/soud-v-okd-za-politicke-rozhodnuti-znalec-ani-manazeri-nemohou.A180507_192506_ln_domov_ele). V té době se zachovali jako vnímaví podnikatelé. Jenže to byl začátek mnohem většího průšvihu.

Stát vs. Koláček a Otava
Společnost Karbon Invest vlastněná Koláčkem a Otavou od roku 1998 měla majoritu v OKD a usilovala i o získání menšinového 45,88% podílu státu a jeho uplné vytěsnění z dohledu nad Ostravsko-karvinskými doly. Tak se stalo i díky panu Douchovi v roce 2004. V listopadu stejného roku přichází na scénu Zdeněk Bakala a jeho společnost Charles Capital. Kupuje od manažerů, Koláčka s Otavou, více než dvě třetiny Karbon Invest a získává pod svou správu OKD. Ptáte se proč se duo Koláček a Otava zbavilo OKD? V problémech se topící společnosti nepomohlo ani to, že byli K+O trestně stíháni za údajné tunelování dolů. V roce 2009 soud sprostil oba dva uhlobarony viny. Jak to ale bylo doopravdy se můžeme pouze domnívat.

Bakala vs. Krúpa
Slovenský podnikatel Pavol Krúpa se postavil do role zachránce prostého lidu a rozhodl se zahájit kampaň proti Bakalovi. Strategicky začal v Ostravě, kde organizoval demonstrace horníků. To byl ale propadák. Ukázalo se totiž, že horníci sice hodně povykují, ale když má dojít na skutečné činy, jsou pasivní. A tak se rozhodl na Bakalu vyzrát jinak (viz. Protestující na zákazku https://rozhled.org/2018/11/29/protestujici-na-zakazku-a-pro-vsechny/). A Bakala se musel bránit prostřednictvím soudů, které probíhají v Americe, neb společnost ,,protestující na zakázku” má sídlo právě tam. Tak se ze slovenského podnikatele stal Zemanův nejlepší přítel. Zeman byl totiž taky hlavním aktérem privatizace OKD. A přátelé, kteří kopou za prezidentův tým si zaslouží vyznamenání. Minimálně státní. A kolik takové vyznamenání stojí? 300 tisíc korun českých. Právě tolik daroval Krúpa Zemanovcům na prezidentskou kampaň. Takový milý legální úplateček. Tudíž, když Krúpa požadoval na oplátku veřejné hanobení Bakaly, Zeman milerád pomohl. Nabízí se však otázka, proč Krúpa zahájil boj proti Bakalovi. Měl zájem koupit OKD ještě před Bakalou? Viděl v krachujícím podniku příležitost, jak se obohatit? Nebo se jen toužil stát součástí spletence politických vlivů v Česká republice? A nebo si jej Zeman vyhlédl jako mocného spojence, který bude bojovat za stejnou věc? Tolik otázek a tak málo odpovědí.

Nedávná exploze v dole Paskov, která se stala osudnou pro třináct horníků, rozproudila debatu, zda časté změny provozovatelů nezapříčinily selhání bezpečnostních opatření. Upřímnou soustrast rodinám horníků. A i v jejich zájmu doufejme, že kauza OKD bude jednou provždy uzavřena.
Duben a závěry vyšetřovací komise snad dokáží poodhalit nekalou činnost aktérů privatizace OKD. Bezpochyby je kauza OKD jedním z největších vládních průšvihů, kdy propletená síť sahá do nejvyšší politiky. Případ, který nese tolik znaků korupčního jednání, že se v tom samotní viníci ztrácí. Jakmile totiž nahlédnete pod pokličku, zjistíte, že jsou zapojeni i politici, kteří vám vlastně tak špatní nepřipadali. Proto doufejme, že letošní rok bude ve znamení spravedlnosti, odhalení a potrestání. Ale jak může stát potrestat sám sebe?

Leave a Reply