Brexit pro všechny. Kromě Británie.

Jak se zdá, blížící se vystoupení Velké Británie z Evropské unie již přineslo své následky. Ještě nevystoupili z Unie, a už se kupí trable. Pomineme-li politické hašteření, Brexit už přinesl ekonomické problémy. Firmy stěhují svá sídla mimo zemi čajové konvičky.
Problém je, že britská vláda ani většina parlamentu nechce EU opustit bez dohody. A dalším problémem jsou Irové. Britský parlament jednoznačně odmítl dohodu představenou Theresou Mayovou minulý týden. A hodinky tikají. Do Brexitu zbývají dva měsíce. Neschopnost vytvořit všemi přijatelnou dohodu znervózňuje nejen Brity. Zahraniční investoři směřují výrobu mimo Anglii. Možný tvrdý Brexit může totiž přinést fronty na hranicích a problematické řešení cla. V důsledku toho se zvýší náklady na dopravu zboží a Británie se přestane importérům vyplácet. A samozřejmě celé administrativní zatížení všech dodávek. Zároveň čekací doba na hranicích se stane nebezpečnou, neboť se tím otevře prostor pro možné krádeže.
A už přichází první vlna. Finanční instituce přesídlily do Francie, která nabízí stabilnější prostředí. A Británii se kutálí libry pryč. A pro Francii to navíc znamená tisíce nových pracovních míst. A to znamená, že Francie bude z Brexitu velmi velmi profitovat.
Ale někteří této situace v zemi využili k podnikatelským záměrům. Jako třeba pán, který prodává krabice poslední záchrany. Krabice obsahuje zásobu základních potravin pro případ, že by odchod z EU ochromil zásobování. V krabici v přepočtu za osm a půl tisíce najdete sušené potraviny a filtr na vodu. Ačkoliv se tento spotřební produkt může zdát jako nesmyslný, počet prodaných kusů svědčí o opaku. Britové jsou vystrašení a očekávají i ty nejhorší scénáře.
A budoucnost je nejistá. Nového uspořádání EU se nebojí jen obchodníci, ale i vědci. Britští vědci tak budou odstřiženi z evropských fondů. Stejně tak se situace může promítnout do školství. Finanční škrty a menší množství schválených studentských projektů.
Doufejme ve šťastný britský konec. A že se budoucí změny neprojeví v životě nás, běžných českých občanů. A rada pro příště? Je lepší z EU nevystupovat. Proto si státy unie dejte pozor, až budete zase volat po exitu. Není totiž exit jako Brexit.

Leave a Reply