Nekupuj léky na internetu, podpoříš perníkovou bábu

Rok 2018 byl rokem pašeráků a podvodníků. Celníci zabavili největší počet padělaných léků za posledních pět let. A jaké léky zákazníci nejvíce poptávají? Jsou to léky na potenci. Většina zabavených zásilek doputovala na Letiště Václava Havla ze států mimo Evropskou unii. Mezi nejčastěji pašované patřila Viagra a anabolika. Anabolika se používají k růstu svalů a jsou označovány za legální steroidy. Základem přípravků jsou syntetické deriváty podobné mužskému testosteronu. Právě anabolika k nám nejčastěji doputují z USA. Zbytek léčiv pochází většinou z Asie.

Že by se Češi styděli chodit k lékaři a proto často volí nákup na internetu? A proč jsme stále na nelichotivém prvním místě v distribuci pervitinu?

Na internetu i ledvinu koupíš
Tisíce možností nákupů. Internetová síť nabízí uživatelům veškeré služby. A tak se internet stal nekontrolovatelným prostředím i pro nákup léků a léčiv. Právě zde mnoho pacientů nakupuje léky v neověřených eshopech, mimo evropský trh. Problematické regulace a povolení, která platí jen pro tuzemský trh. Toto jsou důvody, proč není těžký oříšek dopravit do země léky na předpis, ale i bez předpisu.
Pacienti se také často stydí jít navštívit odborníka a diagnostikují se sami. Proč taky, když můžete požádat o pomoc strýčka Googla z pohodlí gauče. Zadáte do vyhledávače symptomy a internet má pro vás diagnózu ihned. Z každého bolení hlavy se tak velmi často stane rakovina. A pacient hledá lék na síti. A tak brousí a kliká. Najednou narazí na stránku, která nabízí i lék s obsahem pseudoefedrinu. Právě tento druh léků je u nás dostupný pouze na předpis. A tak to vyřešili polští kolegové, kteří nám zasílají tyto druhy léků bez jakýchkoliv regulací a ověření.

Perníková chaloupka
A tyto balíčky léků s efedrinem putují až do rukou dealerů drog. A nebude žádná náhoda, že je Česká republika na špici ve výrobě pervitinu. Hrdí uživatelé této drogy spotřebovali během roku 2018 více než 6,5 tuny. Tak počet závislých na jedné z nejtvrdších drog je více jak 34 tisíc. Žádná lichotivá statistika.
A s užíváním drog roste kriminalita, šíří se nemoci a zvyšuje se úmrtnost. A stát to stojí penízky. Neb jen málokterý absolvent detoxikační terapie se už nikdy nevrátí ke svým hříchům. Z jámy pekelné plné návykových látek totiž není úniku. S vynálezem internetového obchodu zkrátka přichází i nehezké následky. Koupit si můžete vše.
Ledvinu, dítě, léky a drogy. Internet nám dal obrovskou svobodu a člověk rodu vychytralého toho následně musí využít. A nemůžeme s tím nic dělat.

Leave a Reply