Z obchodu s mákem zbylo leda makový a arbitráž.

Nizozemská společnost Fynerdale Holding udělala jednu zásadní chybu. Nezjistila si předem, kolik podvodníků žije v naší krásné zemi. Česká republika tak čelí další mezinárodní arbitráži. Není potom divu, že se zahraniční investoři úplně nehrnou do obchodů na českém území. Když je to samý podvodník a podvodníček.
Společnost do trhu s mákem investovala bezmála tři miliardy korun. A ejhle, jakmile jsou ve hře velké peníze, pravděpodobně z toho bude i velký podvod. Firma manželů Stavjaníkových sice částku inkasovala, ale kde obnos zmizel už musí dopátrat česká policie. Nizozemská firma tak požaduje sumu zpátky. A platit má Česká republika. 1.8 miliard ze státní kasy. A hanba padá jak na českou policii, tak na soudy, jakožto orgány činné v trestním řízení. Český aparát zkrátka nedokázal vystopovat ani jednu korunu z proběhlé transakce. A arbitráž je na spadnutí. A ministerstvu financí běží čas. Musí se k podané žalobě vyjádřit do půlky února.

V Nizozemí teď už znají českou makovou panenku. A není to pohádková postava. Proč si český národ tak rád vytváří nelichotivou pověst? To se máme tak špatně, že všichni musí krást? A jakmile se objeví potenciální investor, který by tuto kletbu prolomil, musíme zapoji naše švejkovství? A proč případů, které končí hrozící arbitráží přibývá?

Ostatně slovo arbitráž není České republice cizí, v minulosti stát čelil této hrozbě už několikrát. Již u firmy OKD hrozilo, že si na naši republiku posvítí soud. OKD po zdlouhavé a netransparentní privatizaci spadlo opět do podrůčí státu. Státní podnik Prisko odkoupil v roce 2017 důlní společnost za cenu 80 miliónů. Přitom byly ve hře mnohem vyšší částky. Americká společnost Alcentra údajně nabídla za odkup OKD přes půl miliardy. A jak se vyjádřil tehdejší premiér Sobotka, firma vyhrožovala arbitráží zbytečně. Věci týkající se OKD má řešit insolvenční správce (tehdy Lee Louda) či management OKD. My se můžeme jen domnívat, jaktože se OKD prodalo pod tržní cenou? A proč opět skončilo ve vlastnictví státu, když jiní zájemci nabízeli víc? A nakolik stát může pomoci chátrajícímu OKD oproti americkému investorovi? A proč politici zavřeli dveře americkým investorům? A kdo tolik stál o to, aby OKD opět vedl stát? Všechny tyto otazníky snad vyřeší Vyšetřovací komise, která je v činnosti od konce roku 2017.

A proč případů, které končí hrozící arbitráží, přibývá?

Leave a Reply