Všechny si vás očipujeme!

Stát se snaží všechno zdigitalizovat a zjednodušit. Za chvíli bude každý občan jen číslo v registru. A zdá se to být logický krok, neb počítače pomalu ale jistě berou nadvládu nad údržbou státního aparátu. Není to ale zjednodušení za cenu ztráty soukromí? A jak snadné je se k těmto datům dostat? A nepodílíme se tak na vzniku éry velkého bratra? Nevznikne tak další scifi bestseller 2091?
Stát zavedl občanské průkazy s čipem minulý rok v červnu. Už více než půl miliónu obyvatel této služby využilo. Čip především umožňuje přístup do Portálu občana. Součástí této chytré databáze je i přístup do živnostenského rejstříku, a ministerstvo vnitra plánuje umožnit skrz portál i přístup do centrálního registru řidičů. Čip je možné aktivovat na příslušném Krajském úřadě. Jednou tak umožní občanům zjistit, o kolik bodů přišli, a jak daleko jsou od ztráty řidičského průkazu. Aby lidé mohli všechny tyto funkce využívat, musí se vybavit softwarem a čtečkou. A kolik taková sranda stojí? Skutečně se bez těchto čipů neobejdeme? A skutečně nám nestačí přístup do registrů pouze na úřadech? A z jakého balíčku tyto peníze stát vzal?

Každopádně s sebou nosíte občanku s čipem a pomyslíme-li na trochu dramatický scénář, může vás tak velmi snadno někdo vystopovat. Tak digitalizaci vstříc!

S každou technologií, která občanům a úředníkům usnadní život, přichází i hrozba digitálních zlodějů. Hackeři se vyvíjí stejně jako technologie sama. Příkladem se může stát výroční zpráva BIS, která uvádí, že se hackeři dostali do počítačů samotného ministerstva zahraničí. Měli tak záhy přístup k emailovým komunikacím nejvyšších státních představitelů. Nejde tedy o milostné aféry, ale o skutečně důležité informace, jejichž únik může ovlivnit chod naší země. Je totiž běžnou praxí, že si stát či podnik najme hackerskou firmu, která na zakázku získá citlivá data jakéhokoliv počítače. Počítače jakékoliv osoby. Proto čím více náš prezident tíhne k Sibiři, tím více se otevíráme velmoci, která stvořila největší hackerské mágy. A můžeme si být jisti, že výroční zpráva BIS nelhala. Sílí u nás proruské vlivy, a za každým dalším hackerským útokem může být ukryt stát, který je zvyklý okupovat. Aby se potom jednoho dne sám náš prezident nedivil, jaké informace se z jeho počítače dostaly na povrch. Ostatně kauza Huawei také o něčem vypovídá.

Stále chceme jít naproti projektu digitální Česko?

Leave a Reply