Digitální daň jako zlatý důl českého rozpočtu

Vládní koalice reálně zvažuje zavedení nové daně. Digitální svět, digitální daň. Novou digitální daň mají odvádět internetoví giganti jako je Google a Facebook. Čtveřice sociálních vládců Google, Apple, Facebook a Amazon by tak měla každý rok odvádět státu daň ve výši tří procent svého ročního výdělku z internetových reklam. Inspiraci čerpala naše milovaná vláda od sousedů z Rakouska. Právě tento alpský stát aplikoval vnitrostátně digitální daň, po neúspěšných pokusech prosadit novelu napříč Unií. Do státního rozpočtu by tak díky uživatelům internetu přibyla bezmála miliarda korun. Hlavním iniciátorem byla ministryně Schillerová. Návrh nové daně již podpořila Pirátská strana.

Argumentem pro zavedení nové daně může být fakt, že pro tyto internetové firmy platí tzv. daňová nespravedlnost. To v praxi znamená, že firmy odvádějí v zemi působení úmyslně málo a své skutečné zisky pak posílají do zemí, kde podléhají nízkému zdanění. Zároveň všechny on-line firmy platí výrazně nižší částky než firmy tradičního rázu.
S digitální daní se znovu otevřela i otázka spotřební daně na alkohol a cigarety. Do roku 2020 plánuje vláda zvýšit cenu cigaret o čtyři až pět korun na krabičku. Koalice si tak slibuje přispět do státního rozpočtu až čtyřmi miliardami korun. Stejně tak vláda zvažuje zvednout daň na tvrdý alkohol a hazard. Aneb občané se mohou bavit, ale připlatí si.

Daň za každý like
Blížíme se pomalu ale jistě africkému státu, který uplatňuje uživatelskou daň ze sociálních sítí? V Ugandě si občané dvakrát rozmyslí, než využijí sociální sítě. Z každého dne, kdy otevřou svůj facebookový účet platí daň 200 ugandských šilinků.V přepočtu na české koruny směšná částka, ale nesmíme opomenout, že Uganda spadá do nejchudších zemí planety a je pověstným ohniskem epidemie AIDS. Vláda Ugandy tak údajně bojuje proti fake news, zároveň tak rozděluje společnost do pomyslných kast, kdy bohatší si sociální sítě mohou dovolit a chudší nikoliv. Není hlavním stanoviskem sociálních gigantů, že jsou jejich služby zdarma? Sociální sítě se tak rázem staly nástrojem, který obyvatele Ugandy rozděluje a privilegizuje. A není právě poselstvím Marka Zuckenberga lidi k sobě přiblížit?

Leave a Reply