Všemohoucí úřad stavební. Otevře se prostor pro korupci ?

Povolení stavby bude pravděpodobně brzy záležet na jediném úřadu. Nový stavební zákon se snaží urychlit vleklá stavební řízení. Dostat stavební povolení trvá v naší zemi průměrně 247 dní. Ne hodin, ale dní. Zase jsme v něčem na špičce. V současnosti stavební povolení uděluje místní stavební úřad. Honba za razítky je tak velmi dlouhá a únavná.

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje zřízení Nejvyššího stavebního úřadu. To se ale nelíbí největším ekologickým organizacím. Jediný řídící úřad by se totiž nemusel ohlížet na doporučení ochránců životního prostředí, obcí nebo krajů. Ministerstvo se však nechalo slyšet, že nový stavební úřad bude tvořen odborníky, kteří dokážou posoudit i rizika a případné ekologické škody. Největší a nejaktivnější organizace jako Hnutí Duha, Greenpeace nebo Děti Země se ostře ohradily. Ekologové tvrdí, že zákon sice výstavbu urychlí, ale zároveň se otevřou nová dvířka pro korupci. O stavbách totiž bude rozhodovat mnohem menší okruh lidí sídlících na jednom úřadě.

Ministerstvo pro místní rozvoj se vyjádřilo, že se ztráty nezávislosti či o možné korupce nebojí. Přece jsou státní úředníci placeni tak dobře, aby byli neúplatní. Nemusíte sdílet filozofii ekologických hnutí, abyste zdravým selským rozumem usoudili, že mají v něčem pravdu. Superúřad s jedním razítkem bude mít příliš velkou moc. A opravdu nemůžeme spoléhat na transparentnost úředníků. Česká země se tak může stát ještě přístupnější pro potenciální úplatky a ovlivňování veřejných činitelů. Jako by toho nebylo málo, ministerstvo samo tak vytváří jednodušší prostředí pro korupci. Investoři tak mohou doručit jedinou obálku a pojistit si tak stavební povolení. Ušetří se tedy i peníze a papír.

Ačkoliv je iniciace urychlit stavební povolení správným krokem do budoucnosti, ministerstvo zvolilo nesprávný prostředek. A hlavně jaké vzdělání budou muset úředníci mít? V právu, administrativě i ekologii. Vláda by tak měla brzy započít strojovou výrobu úředníků na míru. Všestranných a neúplatných. Na druhou stranu by se stroje možná rychle adaptovaly na prostředí a začaly brát úplatky ve formě šroubků.

Leave a Reply