Bratia, brzy si zvolíte nového prezidenta. Bude v čele národa žena?

Slovenské prezidentské volby jsou na spadnutí. Už za dva týdny si Slovensko zvolí nového vůdce občanů a státu. Budou letošní volby ve znamení koruny a vlečky? Favoritkou slovenských voleb je totiž žena. Zuzana Čaputová.

Minulý rok byl pro Slovensko revolučním. Smrt novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky změnila podobu země. Snad navždy. Poprvé se někdo nebál ukázat prstem na státní činitele, kteří byli přímo napojení na italskou mafii. Vláda pod taktovkou Roberta Fica tak 15.března 2018 neměla na výběr, než podat hromadnou demisi. Stalo se tak především na tlak prezidenta republiky Andreje Kiska, který tak odpověděl na protesty veřejnosti. Poprvé od Sametové revoluce se ulice zaplnily lidmi, kteří volali po svobodě a spravedlnosti. Ale zpět k letošním volbám.

Kde se vzala, tu se vzala Čaputová
Této vystudované právničce všechny průzkumy lichotí. Podle posledních statistik by mohla dosáhnout až na 53 procent voličských hlasů. Pětačtyřicetiletá místopředsedkyně strany Progresivní Slovensko se zapsala do paměti národa svými velice liberálními postoji. Tradičně katolické Slovensko například ještě nepovolilo registrované partnerství pro páry stejného pohlaví. Zatímco Čaputová mluví o adopci pro homosexuální páry. Spravedlnost pro všechny se stalo jejím hlavním heslem.
Čaputové nahrál do karet i kandidát, který byl favoritem prezidentských voleb. Odstoupil a vyjádřil svoji podporu právě Čaputové. Tak už zbývá v boji za prezidentským křeslem porazit Maroše Šefčoviče. Maroš působil jako diplomat a pohyboval se především na mezinárodním poli. Několikrát byl komisařem Evropské komise. Oproti Čaputové má mnohem větší zkušenosti s politikou EU a mezinárodními vztahy, ale zároveň není na Slovensku příliš známý. Neboť většinu své politické kariéry působil v Bruselu. Otázkou je, jestli je pro Slovensko jeho příběh dostatečně silný a jestli, i přes život v Bruselu, stále rozumí svému národu.

Spravedlnost pro Jána a Slovensko
Slovensko potřebuje změnu. Změnu demokratickou. Změnu, kdy se ke korytům dostanou politici, kteří to opravdu myslí dobře. Vypjatá situace minulých let volá po silném vůdci, silném především svými charakterovými vlastnostmi. Veliteli, který bude mít odvahu bojovat proti korupci uvnitř státu. Ať tedy zvítězí ten/ta nejlepší!

A my, bratři Česi, budeme Slovensku přát hlavně prezidenta, který se ani trošku nepodobá tomu našemu. Jeden Zeman v Československu je totiž více než dost.

Leave a Reply