V Babišově se dějí věci

Babiš dosáhl vrcholu své politické kariéry. Návštěva amerického prezidenta to jen stvrdila. Avšak v jeho (ne rodné) domovině se na něj zase kují pikle. Nebo kampaň, jak by se sám vyjádřil. Policie odstartovala vyšetřování Čapího hnízda. A spadla klec.

Babiš do USA letěl s jasnou zprávou, největší nepřítel lidstva je terorismus. S každým Američanem si tak velmi snadno můžete notovat. Od 11.září totiž každý americký občan, vlastnící televizní přijímač, cítí hrozbu terorismu a skutečně jej považuje za problém číslo jedna. Avšak skutečným problémem, kterým by se politické hlavy měly zabývat, je globální oteplování a naše činy vůči přírodě. Naše planeta totiž pozvolna umírá. I když, žádná planeta, žádný terorismus. Podíváme-li se na tabulky způsobených úmrtí, terorismus je malý hráč. Lidé nejvíce umírají díky klimatickým změnám, které vedou k přírodním katastrofám, hladomoru a šíření nemocí. I proto spalničky vrací úder. Ale zpět k premiérovi.

Většina občanů České republiky už pěkně dlouho nezažila den, kdy by nezaslechli jméno Babiš. Na jednu stranu je to v podstatě logické, je stále jedním z nejvyšších představitelů moci výkonné. Na stranu druhou, většina zpráv se týká premiérových podvodů, prohřešků a pochybných praktik, které bezpochyby nejsou uvařeny z vody. Vyšetřování výše zmíněného Čapího hnízda snad konečně přinese rozzuzlení ságy evropských dotací a daňových úniků. Kauza započala již v roce 2014, kdy na pochybné transakce kolem sponzorování reklamy pro Agrofert upozornil německý finanční úřad. Hnízdo spadalo v roce 2007 pod Agrofert a o rok později, tedy kdy žádalo o dotace pro malé a střední podniky, se přeměnilo na akciovou společnost. A po pár letech, kdy splňovalo dotační podmínku, hup zpátky pod Agrofert. Společnost Imoba, která v současnosti Hnízdo vlastní, však dotaci vrátila. Chtěli zapomenout na chyby minulých majitelů a navrátit Hnízdu zašlou slávu.

I přesto, že se občané mohou radovat z funkce státních orgánů, proč rok trvalo, než kauza dostala své číslo spisu? Na co policie a vyšetřovatelé rok čekali? Možná byly nezbytné personální změny, aby se případu dostalo zacházení, které si zaslouží. A nebyly tyto změny ve prospěch Andreje? Následující scénář může být všelijaký.

Přistřihne Policie čápovi křídýlka? Nebo se kauza protáhne a nakonec skončí na dně štosu v archivu? Málokdo už totiž věří, že bude Babiš vůbec někdy postaven před soud. To ještě státním orgánům nedošla trpělivost?

Leave a Reply