Rychlozpravodaj aneb Rozhled mezi informacemi

Proběhlo první kolo prezidentských voleb u bratrů Slováků. V druhém kole se utkají Čaputová se Šefčovičem. Staneme se svědky, že usedne na slovenský trůn žena? Veškeré analýzy, průzkumy a odhady tomu napovídají. Zuzana Čaputová porazila oponenta s velkým náskokem. Získala přes 40 procent voličských hlasů. Volební účast dosáhla skoro 50 procent. Co způsobilo, že se korbáčíky zvedly a šly volit? Doufejme, že se nad Tatrou opravdu blýská na lepší časy. Právě Čaputová působí jako změna, kterou Slovensko potřebuje.

Sbohem a šáteček. Václav Klaus mladší opouští svoji ,,otcovskou“ stranu ODS. Kontroverze a nelibost strany způsobilo jeho přirovnání regulací EU k selekci Židů do transportů. Aneb můžeš být radikálním, ale vše má své meze. Obzvlášť židovská otázka zavírá okna i dveře. Vzpomeňme si třeba na poslance Roznera. Možná Klaus založí vlastní stranu či bude kandidovat na prezidenta. Kazdopádně o něm ještě uslyšíme.

Studentská stávka za klima. I čeští studenti se připojili k mezinárodní stávce za klima. Právě mladí lidé, budoucnost národů, mají vyburcovat politiky ke snižování emisí a přijetí důslednějších zákonů, které chrání klima naší planety. Stávkovalo se v pátek, ve více jak devíti městech. Vlnu studentské angažovanosti započala mladá Švédka, když na sociálních sítích sdílela video, kde oslovuje politiky a apeluje na ně, že je potřeba jednat ihned. Možná právě budoucí generace se musí zasadit, aby tu nějaká budoucnost vůbec byla.

Připomínáme si počátek Protektorátu Čechy a Morava. Počátek nacistického teroru na našem území. Březnové ráno 1939 se zapsalo do dějin jako den, kdy Hitler triumfálně přivítal našeho prezidenta na Hradě. Emil Hácha vracející se z jednání s Hitlerem, kdy byl pod nátlakem přinucen podepsat souhlas s okupací, se nestačil divit. Na Hradě jej přivítal samotný Hitler, který ještě před pár hodinami křičel a vyžadoval si státníkův podpis. Byly to težké časy. Ale právě v časech nejhorších se projevuje to lepší v nás. Jak jinak si vysvětlit hrdinské činy odboje? Operace Anthropoid? Úspěšný atentát na Heydricha? I přesto, že za tyto hrdinské činy obyvatelstvo tvrdě zaplatilo, bylo to světlo naděje. Protože národ, který se nevzdává, přetrvává.

Hezký týden přeje Rozhled

Leave a Reply