Smutný svět bez Wikipedie

Všechny, kdo si dnes otevřeli českou Wikipedii, čekalo nepříjemné překvapení. Spolu s několika dalšími evropskými jazykovými mutacemi – německou, slovenskou a dánskou – se česká verze encyklopedie na jeden den odmlčela na protest proti navrhované evropské úpravě autorského práva. Akce pramení z obavy, že pokud evropská směrnice v této podobě projde, výrazně omezí možnost přispěvatelů Wikipedie citovat ze zpravodajských zdrojů.

Blackout je projevem solidarity
Hlavní tváří wikipedistů v Česku je Vojtěch Dostál, doktorand na Univerzitě Karlově a předseda spolu Wikimedia ČR, který pomáhal rozjet projekty Studenti píší Wikipedii a Senioři píší Wikipedii. Dostál upozorňuje, že navrhovaná směrnice výrazně ztíží možnost svobodného sdílení informací na internetu. Činnost Wikipedie by mohly negativně postihnout zejména články 11 a 13. Ty ukládají digitálním platformám povinnost aktivně vyhledávat a mazat příspěvky porušující autorské právo a platit poplatky za citování zpravodajských informací. Wikipedie jakožto nekomerční internetové encyklopedie by se navrhované změny přímo týkat neměly, ale wikipedisté se rozhodli být solidární. „Oba články mohou výrazně ovlivnit svobodu projevu a internetové spolupráce. Ačkoliv Wikipedie není přímo ovlivněna těmito ustanoveními, náš projekt stojí a padá se zbytkem internetu,“ stojí v prohlášení české Wiki komunity.

Češi jako sebevědomí Evropané?
Pozoruhodné na celé záležitosti je, že burcuje českou veřejnost k aktivnímu hájení svých zájmů na půdě Evropského parlamentu. Zdánlivě nevýznamný protest tak může mezi Čechy vybudit zájem o blížící se volby do tohoto zastupitelského sboru, které proběhnou v květnu 2019. V české společnosti, kde se politici snaží spíše svézt na euroskeptické vlně, tak jde o poměrně nestandardní výzvu nabádající české občany a europoslance k sebevědomému jednání. Zatím není jisté, jestli akce dopadne na úrodnou půdu. Pokud bude jejím důsledkem to, že česká veřejnost konečně přijme EU jako prostor společné evropské diskuze, pak malá česká Wiki komunita udělala pro Česko víc, než valná většina české politické scény.

Leave a Reply