Autorská práva v ostrém souboji s právem na informace

Euroskeptikové mají žně. Evropský parlament přišel s novelou autorského zákona. Cílem je umožnit autorům stejná autorská práva jako mají dnes filmaři či hudebníci. Autoři textů, fotografií či videí tak budou moci kontrolovat, co se děje s jejich výtvorem, a zároveň tak vydělávat na jeho šíření. Zní to jako dvojnásobná výhra, ale opak je pravdou. Snadno tak dojde k cenzuře internetu. Povinnost platit za sdílený obsah tak možná povede k tomu, že raději nebudeme šířit nic, než za to platit.

Novela ještě ale není konečná. Evropský parlament má o návrhu hlasovat ve čtvrtek. Ovšem veřejnost už stihla vyjádřit svůj názor. Protesty v řadě evropských zemí, nejmasovější v Německu. Pod vystihujícím názvem ,,Zachraňte internet“ se zaplnilo bezmála 45 německých měst. Předmětem nevole se staly především články 11 a 13.
Článek 11
Má zajistit majitelům zisk z příspěvků na internetu. V praxi to znamená, že pokud chcete sdílet odkaz, fotografii či nahrávku, musíte zaplatit poplatek majitelům práv.
Článek 13
Stanovuje povinnost provozovatelů kontrolovat, zda nahraný obsah neporušuje autorská práva. Právě tento článek by mohl být pro malé firmy fatálním. Státy si tak vyjednaly výjimku pro malé firmy, kdy pod zákon nespadají firmy mladší tří let a s obratem do deseti miliónů eur. Článek tak bojuje především proti gigantům jako je Google či Facebook, kteří často vydělávají na sdíleném obsahu.

Do protestu se zapojila i česká Wikipedie, která svou odstávkou chtěla upozornit na problematičnost této novely. Právě otevřenou encyklopedii by zákon ohrozil nejvíce. A kde budou čeští studenti čerpat informace pro své bakalářské práce?
Protesty v české kotlině organizovala Pirátská strana. Podobná vlna protestů se zdvihla v roce 2012 kolem zákonu ACTA. I zde byly pochybnosti, které hovořily o svobodě Internetu. Některé návrhy zákona totiž obsahovaly části, kde by poskytovatelé internetového připojení museli podávat informace o lidech podezřelých z porušování autorských práv, a poskytnout tak informace pro úřady a hudební průmysl. Tímpádem by zazvonil zvonec stránkám sdílející torrenty, jako je, asi nejslavnější Pirate Bay.

Je zřejmé, že další z evropských nařízení vytvořilo ornou půdu pro všechny kritiky a odpůrce členství ČR v Evropské unii. Musíme ale chápat, že nejde o celou instituci, ale o pouhý jeden zákon. Zároveň si musíme uvědomit, že prostředí Internetu musí zůstat svobodné. Bohužel svoboda v této podobě znamená i svobodný pohyb dezinformací. Neměl by se Evropský parlament spíš zabývat opatřením proti skutečnému nebezpečí v podobě dezinformací? Jsou autorská práva skutečně problémem číslo jedna? Dost pochybuji, že by autorská práva způsobila rozmach spalniček.

Leave a Reply