Tatry ovládne žena!

Zuzana Čaputová se stane slovenskou prezidentkou, sečteno podtrženo. Právnička a občanská aktivistka zvítězila nad místopředsedou Evropské komise, Marošem Šefčovičem. Po sečtení všech hlasů zvítězila 58,4 procenty. Volební účast se pohybovala kolem 41 procent. Čaputová si tak získala srdce občanů v sedmi z osmi krajů. Pouze Prešovský kraj dal přednost Šefčovičovi. Přináší Čaputová svěží vítr změny na Slovensko?

Čaputová zasáhla i Česko. Internet zaplavily slova chvály a podpory, především od nepřátel prezidenta Zemana. Právě Čaputová je příslibem změny v systému, který se zdál neporazitelný. Možná, že se smrtí Jána Kuciaka přetekl pomyslný pohár trpělivosti, a občané se rozhodli otevřeně protestovat (poprvé od Sametové revoluce) a vyjádřit svůj nesouhlas s korupcí prolezlou vládou. A přineslo to své ovoce. Zvolili si prezidentku, která není napojena na mafii, jiné politiky a je zkrátka opravdová.

A jak se k vítězství postavili naši politici? Už během voleb Miloš Zeman jasně vyjádřil, které straně fandí. Jen jednoho kandidáta si pozval na Hrad, a tím byl Šefčovič. Premiér Babiš zase vyjádřil Čaputové uznání, že zůstala svá. No to se Andrejovi moc líbí, ten taky zůstává svůj, i přes všechny kampaně a trestní oznámení.
Pro Slovensko je to velký úspěch. Čaputová přináší liberální a hlavně ničím (a nikým) neovlivněnou politiku. Současný slovenský návrat ke slušnosti symbolizuje i reakce poraženého kandidáta, který Čaputové úpřímně blahopřál a poslal ji kytici. Šefčovič totiž svou pozici eurokomisaře neztrácí, ba naopak posílil svůj mandát samotnou kandidaturou na prezidenta.
I přes zjevný úspěch, byla volební účast nejnižší od 90. let, kdy funguje přímá volba prezidenta.

Slušnost v politice se na Slovensku vrací do módy. A kdy tento trend dorazí k nám? Situace u nás se ale zdá beznadějná. Z velína hořekuje přestárlý ožrala, který nepřeje všem vzdělaným. Pravou ruku mu dělá služebníček, který otevřeně sdílí dezinformační zprávy. A od vlády ANO se množí korupční kauzy jako houby po dešti. Opravdu musí zemřít další člověk, aby se věci daly do pohybu i v České republice? Pokud je prezident odrazem společnosti, na Slovensku se opravdu blýská na lepší časy, zatímco u nás se stahují mračna.

Leave a Reply