Uklidíme Česko, uklidíme si v hlavě

Sobotní akce, kdy se dobrovolníci vybaveni odpadkovými pytli a rukavicemi vydali sbírat odpadky ve svém okolí, měla velký úspěch. Najednou se z většiny Čechů stali ochránci přírody. Již pátý ročník, a odpadu stále přibývá. Celorepubliková akce tak nalákala mnoho dobrovolníků, přesto je to málo. Potřebovali bychom totiž iniciativu i z vyšších orgánů. Ale vláda má teď plné ruce práce s jinými průšvihy.

Lepší pozdě než-li později
Ačkoliv světoví vědci a klimatologové bijí na poplach, obyčejného občana České republiky problém znečištění naší krajiny moc netrápí. Dokud tedy nejde o akci, která se bude hodit na Instagram do insta stories. Hlavně, že zvýšili důchody a pivo stojí pořád míň než voda. I když i to se může brzy změnit. Je ohrožena jediná česká jistota. Ceny lihovin a tabákových výrobků totiž mají vrůst. Pokud projde hlasováním novela ministerstva financí, veškeré tyto ,,lehké drogy“ zdraží o deset procent. Nakolik tato změna bude trápit české občany?

Nedávný průzkum ukázal, že Čechy nejvíc trápí korupce a byrokracie. Nejde to náhodou ruku v ruce? Ačkoliv mezinárodní měřítka (Transparency International) ukazují Českou republiku jako zemi zaslíbenou, s lehce nadprůměrným indexem korupce, aktuální situace je trochu jiná. Stačí vyjmenovat posledních pár kauz. Nemocnice Na Bulovce. Čapí hnízdo. Faltýnek. Czech Tourism. Všechny mají mnoho společných znaků. Vrchní politici. Státní zakázky. Úplatky. A jsme zpátky u odpadu. Ale toho lidského.
Proto by naší zemi více pomohla osvěta v politice, než osvěta v zacházení s odpadky. Obě dvě věci jsou samozřejmě důležité, obě dvě věci mají dalekosáhlé důsledky. Jen přemítám, že dokud si národ nedá do pořádku vnitřní zálěžitosti, nemůže se potom pořádně postarat ani o prostředí, ve kterém občané žijí. Proto sbírejte odpadky, ale běžte i k volbám.

Leave a Reply