Exekuce pro každého. Bez rozdílu věku

Nedávno rozjel Člověk v tísni kampaň, která upozorňuje na problematiku dětských exekucí. Ačkoliv se to zdá těžko uvěřitelné, náš stát vede exekuce i proti šestiletým dětem. Jsme tak v Západní Evropě opravdová rarita.

Exekuce metla lidstva. A Českého národa.
Exekucí čelí každý desátý Čech. Kolik z nich je vedeno proti bezbranným dětem? Bezmála 4000. I proto neziskovky a někteří politici rozjeli osvětu, která má zabránit hromadění dětských exekucí. A slova se snad brzy změní v činy. Skupina poslanců ANO, ČSSD a Pirátů přichází s novelou občanského zákoníku, která má ulevit dětským dlužníkům a zároveň předejít dalším exekucím. Není správné, že se děti ještě před dovršením dospělosti propadají do dluhů. A cesta do propasti je dlážděna exekucemi.

A komu dětské exekuce sypou nejvíce?
Nejčastějšími případy jsou exekuce, které způsobilo nezaplacené jízdné. Maminka nastoupí do tramvaje, a sobě ani dítěti nekoupí lístek. Revizor tak napíše pokutu matce i dítěti. Má tedy dítě kontrolovat své rodiče? Nakolik má být zodpovědné za to, že rodiče nemají peníze na jízdenku? Případy dětí v exekuci dost často souvisí s prostředím, ve kterém děti vyrůstají. Pokud se sami rodiče dostali do dluhů, dítě tam má také nakročeno. Rodiče splácí vlastní dluhy a nenapadne je, že nezaplacená pokuta od dopravního podniku na jméno dítěte, může způsobit jejich ratolesti velké potíže.
Dítě, které se s úderem osmnáctých narozenin stává zletilým, vstupuje do světa dospělých s dluhem. A často jsou to dluhy v rámci desítek tisíců. A mladý občan tak dluží městu, tudíž se dostává do bezvýchodné životní situace. Jako občan nemůže zažádat o městský byt a zároveň je účastníkem exekučního řízení, což snižuje kredibilitu při vyřizování hypotéky či leasingu. Je to začarovaný kruh, ze kterého není úniku. Pokud tedy občan těsně po svých osmnáctých narozeninách nevyhraje v loterii.

Exekuce s sebou přináší další problémy. Náctiletý dlužník chodí po brigádách, aby mohl dluh splácet. Chybí tu motivace hledat zaměstnání, když vám většinu výplaty exekutor zabaví. Proto zletilý často sáhne po ,,práci na černo“. Dostává se tak do šedé zóny ekonomiky.
Na této neblahé životní situaci nejvíc vydělávají exekutoři a advokáti. Dopravní podnik každou nezaplacenou pokutu totiž předává další straně, která si na dluh nabalí obrovské úroky. Z částky 800 Kč je pak snadno 60 tisíc Kč.

Připadá vám to smutné? Představte si dětské oči zaplavené slzami, když jim v čerstvých 18 letech zaklepe na dveře exekutor. A léta dřiny na brigádách při studiu, aby hloupost svých rodičů splatily. Není v našem státě opravdu něco špatně?

Leave a Reply