Zemák vs. Bureš aneb prezident vs. premiér

Hlava státu se často názorově rozchází s premiérem. Typicky česká situace. Blížící se prezidentova cesta do Číny rozdmýchala staré spory. Zeman Babišovi vyčítá propojenost s kauzou Nikulin, Babiš Zemanovi zase bezvýznamné cesty do Číny. A pokud dojde na otázku ředitele BIS nebo manželství homosexuálů, taktéž nenajdou shodu. Kdo je vítězem a kdo poraženým?
Poslední plánovaná cesta do Číny se stala trnem v oku nejednomu politikovi. Zeman si vyžádal rozpočet na cestu necelých 9 miliónů. Pětidenní cesta tak podpoří Zemanův utopický plán, aby Hedvábná stezka vedla přes Českou republiku. Do své oblíbené destinace se vydává už popáté. Proč raději nezvolí zemi, ze které by k nám skutečně investoři přisli? A proč musí státní rozpočet vydávat tak astronomickou částku na návštěvu, která naší zemi nic nepřinese? Jen posílí prezidentův pocit sounáležitosti k čínskému systému. A kde se nám investované peníze vrací? Kde jsou záplavy čínských investorů? Nenávratnost českých investic znepokojuje i Babiše. A tentokrát právem.
Ke sporům mezi premiérem a prezidentem dochází také v otázce jmenování Michala Koudelky do generálské hodnosti v BIS. Premiér opakovaně žádal prezidenta o povýšení, ale prezident neustále vzdoruje. A zase jsme zpět v Číně. BIS je prezidentovou nejméně oblíbenou institucí, neb opakovaně upozorňovala na sílící proruské a pročínské vlivy na vrchní místa v zemi.

Zeman se také nedávno ostře pustil do ministra spravedlnosti Pelikána, za vydání ruského hackera Nickulina do USA. Nezapomněl zmínit i Babiše, protože ten, jako předseda vlády, musí mít své ministry pod kontrolou.

Dalším kontroverzním tématem pro tyto dva pány je manželství homosexuálů. Babiš se několikrát otevřeně vyjádřil, že sňatky stejnopohlavním párům chce umožnit. Naopak konzervativní filozof na trůně Miloš, předem avizoval, že bude každý takový zákon vetovat. Prezidentův poslušně sloužící Ovčáček se tak často ostře vymezuje proti homosexuálům na svém Twitterovém účtu. Prezident zkrátka chce jen dobro a Čínu pro naši zemi.

Ačkoliv má Babiš své mouchy (a že jich je) pořád má do našeho prezidenta daleko. Investovat do čínských cest se totiž nezdá jako krok, který pomáhá naší zemi. Ba naopak – daňoví poplatníci tak sponzorují Zemanovo setkání s kamarády sympatizujícího režimu. A to je ještě daleko horší než Babišovy podvody. Nebo ne? Jedno se musí premiérovi nechat. Umí reprezentovat naši zemi v zahraničí. V zemích, které skutečně mohou být strategickým spojencem pro Českou republiku.

Leave a Reply