Vysočina bez masa aneb dvojí kvalita potravin

Výrobci potravin nás mohou šidit bez omezení. Směrnice o ochraně spotřebitelů, která prošla europarlamentem zůstává beze změny. Čeští zástupci tak selhali ve snahách prosadit změny, které by chránily české spotřebitele. Kakao prodávané v Česku tak bude stále mít jen 23 procent.

Několik let sporů na plénu EU skončilo debaklem pro české europoslance. Ti bojovali za zařazení dvojí kvality potravin do nekalých praktik. Zabránilo by se tak stále častějším případům, kdy stejný produkt u nás má jiné složení než ten samý, ale v Německu. Jásat tak mohou především lobbisté. Podařilo se jim ubránit práva velkých výrobců.

Mistři dvojí kvality potravin jsou převážně hypermarkety, které prodávají vlastní značky. Třeba kečup Clever u nás se liší od toho, co se prodává v Polsku. A stejně je tomu tak se značkami výrobků jako je Kaufland, TESCO či Billa. Zkráceně, na nás výrobce šetří a často nahrazuje skutečné suroviny jejich náhražkami. Analog sýra, jablečná šťáva místo pomerančové, cukerný sirup namísto ananasové šťávy. Při testování jednotlivých výrobků v různých zemích se zjistilo, že jiné složení u nás má i třeba formule k přípravě mléka pro novorozeňata. Být spotřebitelem v naší zemi se zdá čím dál těžší úkol.

Další problematickou částí novely je, že má výrobce právo zboží přizpůsobit místním chuťovým a cenovým preferencím. Tudíž, si každý může velmi snadno obhájit, proč v kuřecím párku je i hovězí maso, nebo proč není ryba v rybích prstech.
Ačkoliv novela nemyslí na český problém dostatečně, přece jen je k něčemu. Chrání spotřebitele před nekalými praktikami převážně v on-line prostředí. Cílí tak na ochranu spotřebitelů na serverech jako je Airbnb nebo Amazon. Jde především o transparentnost, která pomáhá při reklamacích.

Mají tedy některé bohatší státy nastaveny standart potravin výš? A kdo rozhoduje o tom, jak bude vypadat výrobek, který je určen pro českého konzumenta? A je nízká cena (potažmo nízké platy) potravin také směrodatnou? Proto musí výrobci působící na našem trhu sáhnout po levnějších náhražkách? A co na to Babiš? A Hurvínek?

Leave a Reply