Pár křiklounů a ohrožená justice

Skupina protestů protla města České republiky. Výkřiky volaly po nezávislosti justice. Demonstrujícím, které zmobilizoval spolek Milion chvilek pro demokracii vadí jmenování nové ministryně spravedlnosti zrovna v okamžiku, kdy se policie rozhodla podat případ Čapí hnízdo k projednání státnímu zastupitelství. Nová figurka české justice Marie Benešová se netají tím, že je přímou poradkyní prezidenta Zemana.

Duo BB-Babiš a Benešová by neměli protesty považovat za pouhý výkřik do tmy. Občanům záleží na právním státě a jsou připraveni za něj bojovat. Ačkoliv si mohou tyto demonstrace bagatelizovat, široká veřejnost ví, že pokud nedojde ke změně, protesty se budou opakovat.

Žádný ministr spravedlnosti ještě nenastupoval do funkce za takového řevu občanů
Paní Benešová se v úřadě ještě ani neohřála a už připravuje změny. Přednesla návrh na zeštíhlení soudnictví na tří stupňový systém. Česká republika by tak přišla o veškeré vrchní soudy, města Praha a Olomouc by tak přisla o vrchní státní zastupitelství. A už tu máme zásahy do stavu justice. Benešová to druhý den v úřadě zatím jen zkouší, ale pokud chce prospět Babišce, měla by jednat okamžitě. Nebude přece měnit státní zástupce, prostě je zruší. Je vidět, ze občanská iniciativa ministryni nezastrašila. A kam se umístí soudci a zaměstnanci vrchních soudů?

Vrchní soudy jsou tvořeny z předsedy a dvou soudců. Fungují jako soudy vyšší instance pro krajské soudy, kdy jsou tyto krajské prvním stupněm. Jedná se většinou o závažnější trestné činy (s dolní hranicí pět let), insolvenční řízení, obchodní spory a hospodářskou soutěž. Vrchní soudy řešily případy jako metanolovou kauzu či reorganizaci OKD. Systém, který navrhuje Benešová by tak fungoval následně: okresní soud-krajský soud-Nejvyšší soud.

Možná brzy budeme mít trestně stíhaného premiéra, který bude čelit obvinění. A nebo brzy budeme mít nové státní zástupce s vazbami na pana prezidenta či pana premiéra. A možná tak zanikne Česká republika jako právní stát, kde si spravedlnost posvítí i na nejvyšší vrchní představitele. Proto vyjděte do ulic i vy, tolik můžeme udělat na svoji obranu a obranu státu.

Leave a Reply