K volbám od 16 let? Rakušanova rakouská inspirace

Cílevědomý nový předseda STAN Vít Rakušan, jež má za sebou rozmanitou politickou kariéru, rozvířil politické vody návrhem na snížení hranice volebního práva na 16 let. Vytáhl tak jeden z evergreenů české politické scény, který se čas od času vrací jako bumerang.

Progresivní Rakušané, konzervativní Italové

Ústava ČR stanovuje hranici aktivního volebního práva na 18 let pro všechny volené instituce. Když zabrousíme do minulosti, zjistíme, že v době tzv. první republiky byly přísnější nároky na vyspělost voličů – do Poslanecké sněmovny volili lidé od 21 let, do Senátu dokonce až od šestadvaceti let. V současné době je mezi státy evropské osmadvacítky nejčastější právě hranice 18 let. K volbám se nebojí vypustit svou velmi mladou generaci Rakušané, kteří mohou volit dokonce od 16 let. Opačný rekord drží Italové, kteří o složení Senátu rozhodují až od 25 let.

Jsou mladí náchylnější k populismu?

Zastánci návrhu argumentují větší schopností mladých orientovat se v záplavě informací digitálního světa. Teenageři také ponesou důsledky rozhodnutí dnešních politiků ještě desítky let a měli by mít možnost se k nim vyjádřit. Odpůrci naopak upozorňují na „horkokrevné mládí“, které tíhne k extrémům nalevo i napravo. Jaká jsou fakta? Ve „studentském“ parlamentu z roku 2017 by zasedlo sedm stran, z nichž nejradikálněji vystupuje SPD. I její podpora však byla mezi studenty o něco nižší než ve skutečných volbách.
S návrhy na snížení věkové hranice většinou přichází strany, které mají větší podporu právě mezi mladými – v současné době se tak nabízí uskupení jako STAN, či Piráti. V minulosti s podobným návrhem rovněž přišla Strana zelených. Snaha o změnu tak rozhodně nemá státnickou povahu, ale spíše pragmatickou. Podobně je to u nás s cyklicky se opakujícím voláním po většinovém systému, které, světe div se, zní vždy od strany s aktuálně nejvyššími preferencemi.

Necelé tři týdny zbývají do voleb do Evropského parlamentu. Návrh Víta Rakušana je pravděpodobně pouze předvolebním plácnutím do vody, které má posílit preference STANu v eurovolbách. Pro takovou změnu Ústavy není v současném českém parlamentu relevantní většina. Předvídavému pozorovateli naší politické scény ale napoví, v jakých vodách chtějí Starostové lovit a se kterými dalšími rybáři se v nich střetnou. Bude mladistvý rybník dostatečně velký? Nebo se opět budou smát jiní žraloci, kteří se rozhodli zalovit v moři?

Leave a Reply