A jednou vás zdaním všechny aneb jak Andrej hledá miliardy

Peníze ve státní kase chybí, a sníženým jízdným a zvýšením důchodů jsme státnímu rozpočtu neulehčili. A vláda generalissima Babiše nekončí. Kde vezme peníze na další lobystické triky, které mu zaručí přízeň voličů? Nebyl by to Andrej, kdyby nevěděl, jak na to. Tentokrát se po vzoru Evropské unie rozhodl vytvořit zbrusu nový, a hlavně pro stát výhodný fond.
Veškeré banky působící v České republice tak budou nuceny (možná už velice brzy) odvádět 10 až 20 procent ze svých dividend do speciálního fondu, který bude sloužit hlavně, a především občanům naší země. Ostatně, kdo více rozumí fondům než premiér Babiš?
Stát by tak měl díky nápadu Andreje získat sedm miliard ročně. Že by konečně vracel, co ukradl? Je tu ale pár zádrhelů. Zaprvé – Babišův návrh se logicky nelíbí bankám. Zadruhé – pro svůj návrh nemá podporu koaliční sociální demokracie.
Česká národní banka spočítala, že za rok odputovalo z českých bank na dividendách bezmála šestatřicet miliard korun. A Babiš kulišácky vymyslel, že by část z těchto dividend zůstala v Česku. A jak regulovat tyto odtoky peněz? Přispívat do českého Národního fondu. A povinně. A to se bankám nelíbí a upozorňují na to, že by povinné odvody znamenaly postihy i pro klienty. Zdražení úvěrů pro občany i firmy. Tohle si přece náš pan premiér vždycky přál. A ještě víc si přál sektorovou daň. A když to nejde, tak se snaží dostat tyto peníze alespoň oklikou.
Na počátku celého nápadu s fondem stál nápad jiný. Zvýšit odvodovou daň bankám z 19 na 25 procent ze zisku. Nejrozšířenější banku s největším počtem klientů – Českou spořitelnu, by tak tato daň stála skoro 4 miliardy korun. Její roční zisk se pohybuje kolem 14,6 miliard korun. Kdybychom byli bankou, taky by se nám nelíbilo odevzdávat tuto obří částku státu.
A ačkoliv to Babiš určitě myslí dobře, škodní budou nakonec nepřekvapivě občané. Ostatně jako vždycky, když se pan podnikatel a premiér (v jedné osobě) vrhne do spasného nápadu. Co ale nastane ve chvíli, kdy už nebude odkud brát? Banky jako finanční instituce tuto možnou změnu ustojí, ale co obyčejní občané? Těch se zvýšení úrokové sazby dotkne. A může to pro ně znamenat ztrátu možnosti vlastnit dům či byt. Ale hlavně, že ty zlé banky zaplatí vyšší daně, to si nejspíš odpoví český občan. Nedojde mu ale ovšem, že za tento lobystický trik zahalený v hávu sociální spravedlnosti, bude ztrátou především pro něj.

Leave a Reply