Může úvěrová smlouva k OKD změnit pravidla hry?

Kolem OKD se poslední dobou dějí věci. Aspoň v mediálné rovině. Reportéři ČT se v nedávné reportáži podívali na zoubek celému případu ostravsko-karvinských dolů a dospěli ke kontroverznímu závěru. Reportáž stojí na jednom jediném dokumentu, který má svědčit o komplotu organizovaném za účelem obohacení majitelů OKD. Tento zajímavý dokument je úvěrová smlouva, která byla uzavřena v roce 2006, tedy v době, kdy společnost ještě profitovala, a blýskalo se na lepší časy.

Dokumentem podepsaným 14. 2. 2006 poskytuje Citibank společnosti OKD půjčku na reorganizaci, správu a údržbu podniku. Úvěr dosahoval celkové výše 31 miliard korun. Reportéři ČT právě tento dokument považují za důkaz, že smlouva byla uzavřena pouze za účelem vyvést peníze z OKD k investorům a Zdeňku Bakalovi. Vypůjčené peníze měly být použity na výplaty dividend, a ne na údržbu OKD. Bystrý čtenář však zpozorní. Pár věcí tu totiž nehraje.

Případ dividend již projednával anglický soud a rozhodl jednoznačně. Dividendy byly vyplaceny řádně a podle práva. Že by chapadla české justice dosáhla až do Británie? To není možné.

Citibank je banka s dlouholetou tradicí, na trhu se pohybuje od roku 1812, a se sídlem v New Yorku patří mezi top finanční instituce. Jaké zájmy by měla na krachu OKD? A jaké zájmy by vůbec měla v maličké České republice? I když je v českých korunách částka (o kterou se vedou spory) obrovská, pro světovou banku jsou to pouhé drobné. A riskovala by tato banka pověst kvůli nějakým dolům na Ostravsku?

Sám právní zástupce Správy pohledávek OKD tvrdí, že Zdeněk Bakala, ani jeho partneři nechtěli firmě cíleně uškodit. Chtěli vydělat, ostatně jako každý člověk, který se pohybuje ve světě obchodu a rozumí jeho zákonistostem. A ačkoliv se to českému národu nemusí líbit, Zdeněk Bakala je skutečně schopný podnikatel. Mimo to v době, kdy společnost patřila Zdeňku Bakalovi, OKD prokazatelně investovala do bezpečnosti v dolech, infrastruktury i těžebních technologií miliardové částky a vedení firmy se k provozu rozhodně nestavělo lhostejně.

Úpadek společnosti byl způsoben poklesem ceny uhlí a negativním vývojem na trhu. Společně s faktory z minulosti, které nemohl Zdeněk Bakala ani investoři vyřešit. Jablko totiž hnilo díky našemu státu.

I přes utichající těžbu, OKD je stále předmětem sporů. Stále se vyšetřuje skutečná příčina výbuchu před loňskými Vánocemi. Doufejme, že se nově jmenovaný ředitel Staněk postará o své nové dítko. A zajistí bezpečnost pro stále fungující doly.
Ačkoliv může každý z nás stranit jedné či druhé straně, některá fakta jsou nepopiratelná. OKD byl strategický státní podnik, který měl vyhlídky skutečně prosperovat na dlouhé roky. Privatizace a následná ztráta státního podílu zatloukly první hřebíčky do rakve OKD.

Označeno tagem

Leave a Reply