Babiše položíte Rohlíkem!

Agroferte, neopíjej nás rohlíkem!
Toastový chléb Penam, který se stal předmětem debat, už nekoupíte v internetovém obchodě Rohlik.cz. Důvodem je pochybná dotace koncernu Agrofert, kterou obdržel od státu v rámci předfinancování evropských dotací. Evropská unie v té době dotace Agrofertu zastavila, ale stát si nevyžádal dotace zpět. Stát tak zaplatil inovační linku pro toastový chléb z Andrejovy dílny.

Vyjádření vedení Rohlíku.cz znělo jasně: ,,ŘÍKÁME NE podezřelému toasťáku! Podporu si podle nás zaslouží pekárny, které odvádí poctivější práci a obejdou se bez pochybných milionových dotací. Dokud se nevyvrátí podezření, STAHUJEME S OKAMŽITOU PLATNOSTÍ toastový chléb Penam z prodeje!“

Penam spustil loni v březnu zbrusu novou linku v Herinku u Prahy. Nová moderní linka na výrobu toastového chleba údajně umí vyrábět zdravější a chutnější chléb než všechny ostatní. Bez konzervantů a barviv. Náklady na stavbu tohoto zázračného přístroje měly dosáhnout 400 miliónů korun, z toho 100 miliónů měly zaplatit evropské dotace. Právě 100 miliónů obdržel Agrofert jako předfinancování od státu. A čím že náš stát nechce tyto milióny zpátky? A dostává se stejnému přístupu i jiným podnikům?

Konkurenční společnost United Bakeries vyrábí obdobný toastový chléb již osm let, proč je tedy potřeba, aby Agrofert vyvíjel a dotoval tento již existující toast?

Nad státním příspěvkem visí další otazníky. Ministerstvo financí stále nepředložilo Evropské komisi tento příspěvek k proplacení. A nejspíš se proplacení ani nedočkají. Evropská komise totiž příliv dotací do Agrofertu zastavila dokud se neprokáže premiérova (ne)vina a případný střet zájmů.

Jenže v kocourkově se směle dotace vyplácí dál. Ačkoliv existuje reálné riziko, že Česká republika nedostane evropské dotace na projekty Agrofertu, státní kasa dotace stále sype. Další dotace pro giganta míří ze Státního zemědělského intervenčního fondu. A aby toho nebylo málo, dotace posílá i Státní fond životního prostředí. Že by na řepku?

Leave a Reply