Občané, sáhněte hluboko do kapsy, budeme splácet Babiše!

Evropská komise dokonala. Nad Babišem se stahují mračna. Ale to ho patrně vůbec netrápí. Po půl roce šetření se ukázal fakt, který je jasný polovině národa už minimálně rok. Premiér Andrej Babiš je a byl ve střetu zájmů. A vypadá to, že platit za to budeme my. Ano, i Vy tam vzadu, kdo jste Babiše volil.

Premiér porušil i české zákony
Andrej Babiš a jeho konglomerátní dítě Agrofert porušují české i evropské předpisy od roku 2017. Agrofert tak bude nucen vracet dotace z celé řady projektů, na které čerpal z evropských fondů. Celkově se jedná o přibližně 450 sporných miliónů korun. Tato částka vyplývá z auditu, který, ještě horký obdržela vláda. Šetření se zabývalo především obdobím před srpnem 2018, kdy na území Unie začala platit zpřísněná novela zákona o střetu zájmu. Právě od počátku této novely neměl Agrofert právo na podporu z dotací evropských fondů. Komise však na tento fakt stihla reagovat a přestala dotace vyplácet. Jinak tomu ale bylo v České republice, kde Ministerstvo financí stále předfinancovává Agrofert (viz případ toasťáku). Jak a kdy si ministerstvo vyžádá tyto dotace zpět je záhadou. Možná na dluh Agrofertu přibyde i dluh český.

V auditu mimo jiné stojí, že osoba zastávající post Ministerstva financí a zároveň majitele Agrofertu, porušila pravidla předchozí i nastávající (lex Babiš od 9.2.2017).

Zákon, který prosadila tehdejší vládnoucí ČSSD společně s opozicí, zakazoval přidělení dotací komerčním podnikům, ve kterých veřejný činitel drží alespoň 25 procent akcií. Babiš se snažil na tento zákon ,,vyroben proti němu“ vyzrát tím, že převedl Agrofert do svěřeneckých fondů. Milostný vztah mezi Andrejem a Agrofertem tak neskončil. Stále má totiž nad děním ve fondech kontrolu a tímpádem má i vliv na vedení firmy. Správci fondů nesmí firmu prodat a nesmí také poškodit Babišovy zájmy. Tak jakýpak žádný zájem, pane Babiši? Oproti správcům fondu má Babiš výsadní postavení ve vedení firmy, zároveň si může kdykoliv firmu opět převést na sebe. Má tak otevřená zadní vrátka v případě, že by ukončil politickou kariéru.

Podle auditní zprávy Evropské komise nemá Agrofert nárok na podporu z evropských fondů od 9.února 2017. Auditoři tak požadují vrácení dotovaných peněz u 17 projektů, u kterých je prokazatelné, že Babiš jednal ve střetu zájmů. Konec a tečka. Jak už je u Andreje dobrým zvykem, auditory označil na práskače, kteří ostatně sympatizují s Piráty. Celé vyšetřování Evropské komise je kampaň zlých evropských lidí, kteří závidí a nepřejí poctivému podnikateli úspěch. I přes opakované výzvy politických persón a hromadné protesty veřejnosti, Babiš je si svou nevinou jist. Stejně tak za ním stojí (jeho) ministryně spravedlnosti.

A tak se Andrejův příběh dostal i na titulky zahraničních deníků. Zase se o nás píše. A zase je to ostuda.

Leave a Reply