Československo okupovali váleční veteráni

Psal se srpen 1968. Vojska Varšavské smlouvy drze vtrhla na území Československa. Existují v naší společnosti lidé, kteří se na tuto událost dívají jako na hrdinský čin spřátelených zemí? V česko-slovenské společnosti doufejme že ne. Ale o něco dál, směrem na východ, je země ruská, kde vidí občané historické skutečnosti jinak. A v této ruské zemi právě vzniká zákon, který má účastníky srpnové invaze nazvat válečnými veterány.

Poslanec ruské komunistické strany Jurij Sinělščikov, který se operace Dunaj přímo účastnil, tak volá po schválení zákona, který by přiznal jemu podobným status válečného veterána. Od roku 1968 už uplynulo hodně vody, ale v Rusku, jak se zdá, je srpnová ,,návštěva“ stále aktuálním tématem. Jurij na svoji obhajobu uvádí, že Češi na ruské tanky útočili a mnoho ruských vojáků bylo zraněno. Přitom historici tvrdí, že je to nesmysl. Zranění, která vojákům vznikla byla především vlastním zaviněním. Opilí vojáci manipulující se zbraněmi, to vždycky vede k maléru. Jak se ostatně vyjádřil Milan Bárta z Ústavu pro studium totalitních režimů. ,,Zranění a úmrtí byli v režii sovětských vojáků.“

I přestože s návrhem zákona nesouhlasí Kreml, samotná idea vyvolala v ČR velký rozruch a ruského velvyslance dnes očekává prezident republiky. Sinělščikovi ale český odpor nevadí. Češi ostatně od připojení Krymu neustále na Rusko plivou.

Přiznat ruským aktérům operace Dunaj status veteránů není nijak složité. Stačí je doplnit na seznam, kde jsou dnes veteráni Sovětského svazu či mise v Sýrii.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se ale vyjádřil, že jde o snahy jednoho občana – hnutí. Rusko jako celek svůj postoj k okupaci nemění.

A vypadá to, že se Česká republika vrací do minulosti. A ne do její hezké části. A přesto je v naší zemi svět ještě v pořádku, aspoň tedy v Senátu České republiky. Horní komora vyzvala k vyjádření nesouhlasu a znepokojení. Vstup Varšavských vojsk na území Československa byl porušením mezinárodního práva. Přijetím tohoto kontroverzního ruského zákona by došlo k porušení česko – ruské smlouvy z roku 1993. A co si bude prezident povídat s ruským velvyslancem, to je už otázka svědomí. Jak ale známe našeho vrchního představitele, dojde na kávu a sušenky.

Senát se zdá být posledním statním aparátem, kde se hodnoty neztratily. A s tím souvisí i žaloba senátorů proti prezidentu republiky. Jak se Zeman zachová na schůzce s ruským velvyslancem může být další z mnoha důvodů, které utvrzují senátory (i občany) ve správnosti své žaloby.

Leave a Reply