Jak Maruška Benešová na jahody k nejvyššímu státnímu zástupci šla

Minulost ministryně spravedlnosti Marie Benešové má své škraloupy. O tom není pochyb. Nyní se objevil dokument, který potvrzuje nekalé úmysly ministryně již v roce 2013, kdy poprvé sloužila lidu jako ministryně spravedlnosti pod vládou Jiřího Rusnoka. Vypadá to, že demonstrující pod občanským hnutím Milion chvilek pro demokracii budou mít zase o důvod víc vyjít do ulic.

Demonstranti, kteří se od dubna bouří, vidí za temnou minulostí i vzkaz pro dnešek: Ministryně hraje na ruku Zemanovi i Babišovi. Nezávislost justice je ohrožena. Všechny důkazy poslední doby svědčí o tom, že propojenost mezi prezidentovým kancléřem, soudci nejvyšších soudů a Benešovou není čistě náhodná. Navíc v době, kdy státní zástupce obdržel podklady k Čapímu hnízdu. Benešová přispěla k rozdmýchání davů již během svých prvních dní ve funkci, a pronesla velmi odvážné prohlášení. Zvažovala zrušení vrchních soudů, a tímpádem zrušení vrchního státního zastupitelství. To vše svědčí o faktu, že Benešová je Babišova kobyla. A brzy bude chodit bosa.

Benešová si za svými životními kroky zásadně stojí, a odmítla se vyjádřit k davům křiklounů, které postupně sílí. Ale média nespí a vypátrala další fakta, která zvýší počty protestujících. Teď se přidají i horníci v Moravskoslezském kraji.

Marie Benešová byla ministryní i v roce 2013. Napsala jeden závažný dopis nejvyššímu státnímu zástupci, Pavlu Zemanovi. Aneb každý Zeman je můj kamarád. V dopise státního zástupce upozorňuje na případ dolů OKD a nabádá k zaměření se na dva subjekty: NWR a Zdeňka Bakalu. K dopisu se váže i zajímavá historka. Tehdejší premiér, Benešová a Zeman si dali sraz se zástupci strategických firem na Ostravsku: OKD, Arcelor Mittal a Evraz. Mělo se jednat o debatu shrnující situaci v regionu, Zeman se však zaměřil na vedení OKD a kritiku jeho fungování. V debatě také padlo několik poznámek o dole Paskov, jehož plánované uzavření by znamenalo ztrátu zaměstnání pro 1200 horníků. Právě tento důl měl na přání prezidenta zůstat v provozu a dotaci na jeho činnost měl poskytnout Zdeněk Bakala z bytů OKD, které v té době vlastnil. Benešová totiž vypracovala posudek, ve kterém padá hlavní vina na NWR a Zdeňka Bakalu. Dokument se zaměřuje na podezřelé aktivity kolem akcií NWR, tunelování OKD a obci Modravu, kde má Zdeněk Bakala trvalé bydliště. Prezident po zpracování tohoto dokumentu dodal: ,,Pokud si chce NWR zachovat svoji pověst, měla by nechat důl v provozu až do roku 2016, a tento provoz by měl být hrazen z výnosu prodeje bytů OKD, které by firma RPG následně převedla na Moravskoslezský kraj.“

Jenže společnost RPG byty Zdeňka Bakaly na ruku prezidentovi nešla, a tak musela Benešová sáhnout po nové strategii. O týden později zaslala dopis nejvyššímu státnímu zástupci, kde kauzy majitelů OKD jmenuje a odvolává se i na schůzku s prezidentem. Toto jednání neni sice nelegální, za to ale z pozice nezávislé ministryně spravedlnosti, velice neetické. Nabádat státního zástupce proti určité osobě a společnosti, a podpořit své výroky názorem prezidenta.

Benešová samozřejmě odmítla, že by vyvíjela nátlak a zbrojila státního zástupce proti Bakalovi. A jaké je stanoviska prezidenta Zemana už víme. Bakala je jeho velký nepřítel a považuje jej za strůjce všeho zla. Podobný model jako u Babiše s Kalouskem.
Situaci kolem dopisu, OKD a vlastně i stav v naší zemi shrnula nejlépe Bakalova mluvčí:
„Pokud se vrcholní politici, jako prezident a ministr spravedlnosti, snaží zneužít své pravomoci k prosazování svých politických zájmů, je nezávislost právního systému nebezpečně ohrožena.“

Bude vyvrcholení demonstrací na pražské Letné i dnem zkázy jedné ministryně? Ostatně, trestní stíhání se dá přeci objednat. A demonstranti sílí a mají ve svých rukou osud jedné země. Demisi!

Leave a Reply