Nepřišla jsem vládnout, ale sloužit

Už inauguračním projevem si Čaputová vysloužila ohlas vlastního národa, a Češi jen tiše záviděli. Náš pan prezident ve svém prvním prezidentském projevu připomenul, že teď musí dolních deset miliónů zavřít hubu. Slovenská prezidentka naopak, že se bude snažit povznést nad osobní útoky a nezapomínat na to, že tu není kvůli nim, ale kvůli lidem. Dva státy, které byly kdysi celkem, dnes dělí nejen hraniční přechody.
Slovensko si ale muselo projít tvrdou etapou, během které se do nejvyšších státních funkcí prodrala mafie. Zkorumpovaní politici nevěděli, kdo kryje záda komu. Museli zemřít dva mladí lidé, aby Slovensko povstalo a změnilo směřování země. Doufejme, že podobný scénář čeká i naši zemi. Jen bez padlých. Máme v čele v podstatě člověka mafiánských praktik, který se snaží ovládnout nejen průmysl, ale i média. S podporou z Hradu se ukazuje, že situace u nás nebude odlišná. Lišíme se však v podstatných detailech. Premiér ani prezident nikdy neodstoupí. Jejich ega jim to nedovolí. Demonstrace největší, která je plánovaná na Letnou, možná vzbudí ohlas i v zahraničí, ale Babiš a Benešová jsou připraveni zapírat a vcuku letu vymyslet další konspirační teorie, kdo demonstranty platí a jakou aféru se snaží zakrýt. Ostatně hledat viníky za kampaní proti Babišovi se už stalo oblíbenou disciplínou Babišových pěšáků.
Náš pan prezident disponuje vším, jen ne pokorou. Čaputové nejhonosnější vlastnost je právě pokora. Prezident Zeman si kolem sebe kupí své ochránce, i přes jejich zaujatost, nelegitimnost a netransparentnost. Podobná byla situace i na Slovensku. A právě pád tohoto systému přinesl Zuzanu Čaputovou. Doufejme, že čím horší situace v zemi, tím lepší další hlava státu.

Máme se 30 let po Sametové revoluci lépe?
Konec komunismu znamenal lepší zítřky pro Československou zemi. Možná opojné období po Sametové revoluci v čele s Václavem Havlem se zdálo tím nejlepším možným po letech útlaku. Měli jsme se opravdu dobře, několik let. Jenže s neomezenými svobodami přichází i neomezené možnosti trhu. A tak sílící kapitalismus stvořil monstra, která touží po velkých penězích. A když už těch peněz mají přespříliš, chtějí moc. Přesně taková doba stvořila Andreje Babiše.
Proto doufejme, že je Zuzana Čaputová dalším příslibem lepších zítřků. Pro naše sousedy i pro nás. A bude inspirovat další skutečně dobré lidi (muže i ženy) ke kandidatuře na prezidenta. Už teď děkujeme slovenské prezidentce, že nejen naši synové, ale i naše dcery mohou jednou prohlásit: Chci být prezidentem!

Leave a Reply