Jak nakažlivý je populismus?

Střední Evropa se otřásla (a není překvapivé, že stále otřásá) v základech. Lidé si začínají všímat korupce v nejvyšších sférách a začínají těmto modelům rozumět. A to náležitě vede k tomu, že jim to začíná vadit. Zatímco se orákulum světa upřeně dívá na Hongkong a Írán, skutečné změny establishmentu přichází ze zemí bývalého Československa. Lidé vychází do ulic a protestují proti politikům, kteří už nejsou jen politickými figurkami, ale i zkušenými populisty.
Velká Británie není nazývaná ,,Great“ jen pro svoji velkou historii, ale i pro míru, kterou mění svět. Ukázala to i nedávná kauza Cambridge Analytica. Unikly totiž informace, že tato firma stojí nejen za kampaní megalomana Trumpa, ale i za celým referendem o Brexitu. A když jedna analytická firma dokáže rozhodnout o osudu země, ačkoliv legálně (ale ne morálně) popadne nás oprávněný strach. Strach, že jsme se možná už několikrát v životě rozhodovali na základě vlastního přesvědčení, které bylo bez naší vůle upraveno. Díky všudypřítomné mediální masáži se tak snadno můžeme stát oběťmi kampaně, která už není řízena lidmi (tudíž tu nemůže selhat lidský faktor) ale složitými algoritmy, které umí předpovídat naše chování.

Podobný systém se potom dá aplikovat v podstatě na cokoliv. Zvýšit prodej určitého výrobku, přilákat turisty, odradit zákazníky či ovlivnit veřejné mínění. A právě tento systém dal vzniknout novému modelu politika. Osoby, která skrze promyšlené sliby a chyby umí obrátit volby ve svůj prospěch. Jednoduše stiskne Enter a záhy mu vyjede tabulka nejčastějších slov používaných a vystihujících náladu ve společnosti. Potom přichází řada na zkušený tým PR rádců, kteří s těmito výsledky umí pracovat – a ouha, pan politik je na světě. Právě tento druh politika se stále častěji vyskytuje na území české země. A trvalo více jak čtyři roky, než to společnosti začalo vadit. A právě tyto davy možná přinášejí do své země (a snad i do celé Evropy) nový, svěží vítr změn. Lidé volají po skutečných osobách, které zkrátka své publikum znají a nepotřebují pomoc populistických příruček. A to hlavní je, že si lidé uvědomují, že je s nimi manipulováno. A přestává se jim to líbit.

Populismus premiéra Babiše se zdál zpočátku velmi jednoduchý a prostý. Vytvořil dojem persony, která má tolik peněz, že rozhodně nepotřebuje do politiky, aby se stal bohatším. Persony, která myslí na všechny obyčejné občany (protože Češi jsou zkrátka obyčejní) a zároveň dokáže pomoci podnikatelům (protože on sám ví, jaké to je podnikat). Babiš svoji kampaň započal moudře, a právě za pomoci firmy podobné té v Anglii. Jenže ani ta nejlepší analytická firma nedokáže obrátit veřejné mínění ve prospěch prokazatelného lháře a zloděje.

Potom nemůžeme vinit české občany, že Babiše volili a stále v něj věří. Stali se jen oběťmi moderní technologie, která umí snadno rozpoznat, kdy svačíme či kdy jedeme autobusem domů. Naštěstí si česká společnost uvědomila, že je manipulovaná lživými informaci, které zaručují lepší platy, lepší bydlení, lepší život a lepší Česko. Všechno jsou to jen populistické triky, které vznikají v centrálním počítači.

Leave a Reply