Marek Prchal: člověk za oponou kampaně

Slavný polibek, který spečetil výhru strany ANO ve volbách 2017 pojí dohromady osudy dvou mužů. Andreje Babiše a Marka Prchala.

Máro, kďe jste?
Poslední dobou se příjmení Prchal skloňuje čím dál častěji. Zvláště po zveřejnění otevřeného dopisu režiséra Víta Klusáka. Marek Prchal, též nazývaný marketingový guru. Stojí za kampaní jako ,,Přemluv bábu“ či provařenými značkami jako Nivea, Milka či Pepsi. Jeho život se však změnil roku 2013, kdy prodal svoji duši hnutí ANO. Stal se strůjcem kampaně, která, jak se zdá, nikdy neskončí. Je mozkem operace a hlavním autorem příspěvků na facebookové stránce premiéra Babiše. Jeho ,,čau lidi“ jste už určitě několikrát zaslechli při brouzdání facebookovým světem. Právě tyto Babišovy dlouhé, zlidovělé a žoviální příspěvky jsou dílem Marka Prchala.

Kdo je Prchal, stvořitel kultu Babiš?
Je to především člověk, který se snaží porozumět publiku. Je to člověk, které umí prodat své nápady. A je to člověk, který i přes morální apel svých blízkých neváhá, a zvolil by si Babiše znovu. Člověk, který nedává rozhovory. Až na jednu výjimku. Týdeník Respekt podrobil Máru rozhovoru, který ale žádné ovoce nepřinesl. Prchal jakožto zkušený manipulátor směřoval rozhovor především tam, kam on chtěl. Téma i otázky rozhovoru se přizpůsobovaly jeho rozmarům a odpovědi na přímé (a Babiše týkající se) otázky byly spíše snůškou oslích můstků a diplomatických frází. Při zmínce otevřeného dopisu jeho rodinného příslušníka konstatoval, že zprávu hodnotí spíše jako text a obsah na sociální platformě. A že jeho poselství nepochopil.

Jasnou ukázkou, jak moc Prchal svému chlebodárci věří je i jedna z částí dopisu:
Vzpomínám si, jak jsme se jednou na chalupě u M. chytnuli kvůli další z mnoha kauz Tvého chlebodárce. Tentokrát šlo o to, že v rámci své oblíbené žraločí akvizice přivedl jeden rodinný masokombinát na mizinu takovým způsobem, že se jeho majitel zastřelil jateční pistolí. Argumentoval jsi, žes někde objevil zajímavý článek, který podstatu celé té kauzy zpochybňuje a že bych ho určitě měl číst. Že mi to otevře oči! Zapáleně jsi mi z textu od autora, který do té doby nic nepublikoval, citoval. Po chvíli jsem se Tě zeptal, kde to vyšlo. A Ty jsi s vážnou tváří řekl: „V Lidovkách.” – Nedokázal jsem pochopit, že to myslíš vážně a zeptal se Tě: „Máro, a teď lžeš mně, nebo sobě?”

A Márovi je připisován kredit i za vznik knihy O čem sním, když náhodou spím. Zkrátka Marek Prchal dělá svoji práci dobře. A proto se Andrej stále drží na špici, a proto je v naší zemi stále dostatek ovcí, které Babišovi svůj hlas hodí zas a znova.
Je Marek Prchal stejné zlo jako Andrej Babiš? A můžeme z Babišových úspěchů vinit jednoho člověka? A není Babiš, stejně jako Prchal obětí nové továrny na politiky – populisty? A stanou se ti, kdo ovládají sociální média i těmi, kteří ovládají nás?
A pracoval bys pro Babiše i ty, kdyby ti nabídl tučnou sumu?

Leave a Reply