Zisk OKD klesá i přesto, že Babiš slibuje slávu a bohatství

Těžební společnost OKD je opět v úzkých. Výroční zpráva upozorňuje na poklesy všech ukazatelů, které se podílejí na prosperitě podniku. Ale premiér Babiš přesto slibuje fungování podniku až do roku 2030. Je to reálné, můžeme mu věřit?
OKD je v českých médiích zmiňováno především v souvislosti s podnikatelem Zdeňkem Bakalou, dále s nejrůznějšími našimi politiky (ať již stále politicky aktivními či nikoliv) a privatizačními zločiny. Pokud dnes slyšíte o společnosti OKD poprvé, bude vám plně stačit následující odstavec.

OKD je jediným producentem černého uhlí na českém území. Podnik ztratil svoji slávu a zář během úmorné, dlouholeté privatizace, která je dodnes vyšetřována pro tunelování a pochybení státu. Privatizace, která s sebou vzala miliardy, a ještě zajisté vezme: miliardy z kasiček nás neboli daňových poplatníků. Kauza je spletencem jmen, která jsou nám již dobře známá. Není tajemstvím, že svou roli v procesu hrál Bohuslav Sobotka, Vladimír Špidla, Václav Klaus st nebo Miloš Zeman. Zdají se vám tato jména povědomá?

Čistý zisk klesl za minulý rok z 3,4 miliardy na 1,29 miliardy. Tržby zároveň klesly z 16,8 miliard na 13,8 miliardy. Snížil se i objem těžby. Svůj podíl má i výbuch v dole ČSM, který minulé Vánoce vzal život 13 horníkům. Zároveň se ve stejném dole objevily otřesy půdy, které těžbu zpomalily. Dalším faktorem je nedostatek personálu a pochopitelně vývoj na trhu s uhlím. Pro globální trh s černým uhlím je klíčový vývoj v Číně, země, která je díky dynamickému rozvoji ekonomiky největším spotřebitelem uhlí. V poslední době si vzala za úkol čínská vláda stabilizovat domácí uhelný trh, což se odráží i ve stabilizaci cen černého uhlí po celém světě. Jakým směrem se ceny uhlí budou ubírat tedy není možné dopředu předjímat.

I přesto, že OKD loni investovalo do bezpečnosti část ze 670 miliónů korun, výbuch v prosinci svědčí o opaku. Během vyšetřování skutečných příčin výbuchu zmínil jeden z horníků teorii, že je na zaměstnance vyvíjen tlak z vedení, aby se plnily normy. Tudíž horníci často zakrývají čidla metanu, která mají indikovat i slabý únik tohoto plynu.
Společnost se rozhodla řešit i další ze zásadního problému: přes léto narukovat do dolů brigádníky. Půl sta brigádníků mělo za těžkou a namáhavou práci v dole dostat almužnu 150 Kč na hodinu. Ano, čtete správně, za takovou částku lidé mají riskovat své zdraví a životy. Předpokládaný zájem byl u dětí horníků, které rodiče posílají zkusit jejich vlastní medicínu. Připadá vám tato odměna úměrná těžké práci?

OKD se zuby nehty snaží udržet fungování rozpadajícího se podniku. Společnost je nyní v područí státního podniku Prisko, jehož jediným akcionářem je Ministerstvo financí České republiky. Nedávno došlo ke změně vedení podniku, do čela se postavil Michal Heřman. Uhlí je hned po ropě druhou nejvyužívanější energetickou surovinou na světě. Doufejme, že zítřky v OKD budou jasnější, ne černé jako minulost tohoto strategického podniku.

Leave a Reply