Láska (a jeho ústavní žaloba na prezidenta) nezvítězí

Návrh ústavní žaloby na prezidenta republiky (to je Miloš Zeman, kdyby někdo pochyboval) prošel Senátem. Pro návrh hlasovalo 48 poslanců z přítomných 75. Tři senátoři tak rozhodli, že návrh putuje dál do útrob legislativní moci. Čeká ho trnitá cesta do parlamentu, zde ale, vzhledem ke složení vlády, neočekáváme úspěch. Pokud by se tak zázrakem stalo, návrh by se dostal do Brna – k Ústavnímu soudu.

Návrh vznikl na popud senátora Lásky, který staví na základu, že Zeman svými skutky porušuje Ústavu. A podle senátorů se jedná o osm případů. Tedy žádná náhoda. Posledním bodem bylo prezidentovo otálení v případě odvolání a následné jmenování nového ministra kultury.
Mezi osmi body ,,obžaloby“ padne i jmenování vlády Jiřího Rusnoka, Lánské schůzky o nejmenování Bohuslava Sobotky premiérem, vláda Andreje Babiše bez důvěry, nejmenování Miroslava Pocheho a tlak na justici.
Všechny tyto činy svědčí o tom, že prezident projevil vůli nerespektovat ústavní pořádek.

A jak se k žalobě postavil Hrad samotný?
Ovčáčkova odpověď: ,,Senát se definitivně snížil na úroveň novodobého ÚV KSČ. Plivanec na svobodu, plivanec na demokracii, plivanec na Ústavu ČR. Kdo podpořil jakobínský pamflet, který je doslova výsměchem právnímu státu, měl by se hluboce stydět.“
Podobná situace nastala před šesti lety, za dob panování Václava Klause. Tenkrát se jednalo o případ amnestií, otálení se jmenováním soudců a podpisy mezinárodních smluv. Stejně jako dnes se jednání senátorů konala za zavřenými dveřmi. Žalobu tehdy potvrdilo 38 senátorů a návrh se dostal před Ústavní soud. Ale vzhledem k blízkému ukončení funkce prezidenta nebyl návrh projednáván. Hlavní sankcí je totiž ztráta prezidentské funkce.

Veřejnost ale dnes nepočítá s tím, že žaloba projde Poslaneckou sněmovnou. Vzhledem k tomu, že vládní koalice ANO, ČSSD a komunistů stojí za prezidentem. Hlavně tedy Babiš musí stát za prezidentem. Je tím podmíněno jeho trestní stíhání, znovujmenování či případná amnestie. A ČSSD sice poslední týdny může mít na prezidenta vztek, ale pořád je dílem strany. Opus dei.

Není pro občany novinkou, že Zemanovi není nic svaté. Ani občané, ani Ústava. Ačkoliv je žaloba senátorů činem hodným cti, nepřekročí hranice Babišovy Agro vlády. Můžeme jen doufat, že prezident se přece jen ve svém stavu stane příčetným a přestane na Ústavu plivat. A plivat na celé státní uskupení.

Leave a Reply