Ruské dezinformace rozhodují volby v Evropě

Volby se dnes rozhodují na sociálních sítích. Přestože v Rusku žije přes 21 miliónů obyvatel na hranici chudoby, co se kybernetických a dezinformačních útoků týče, je Rusko špičkově vyspělou mocností. Své o tom ví i český expert na tzv. fake news (nepravdivé zprávy), jehož renomé dosáhlo i přes oceán do Států. Jakub Kalenský vypovídal před americkým Kongresem a jeho závěry vyděsily nejednoho státníka.

Russia today a Sputnik
Patrně se k vám dostal případ Cambridge analytica, to je ale jen špička ledovce, přátelé. Ruské dezinformační weby ovlivnily volby celkově v 16 zemích. A to jen od roku 2014. Seznam zemí, které se staly terčem dezinformačních kampaní začíná Německem a končí Velkou Británií. Pod sféry vlivu ruských médií nespadají jen postkomunistické státy, ale i Francie, Skotsko a Španělsko. Vybavíme-li si jakékoliv referendum a jakékoliv volby v Evropě, ruská média mají na výsledku podíl.
Ale například slovenské prezidentské volby, ve kterých vyhrála Zuzana Čaputová, jsou důkazem, že ne vždy se ruským dezinformacím daří zvítězit.
Jak vypovídá Kalenský, musíme pochopit, že toto jsou jen volby a referenda. Skutečný ruský vliv je dalekosáhle větší. Celý systém se rozbíhá již několik let před chystanými volbami, je to promyšlená bitevní strategie.

Zeman moc dobře ví, jaké přátelství se vyplácí
Nikoho nejspíš nepřekvapí, že ruská dezinformační kampaň si prorazila cestu i na horu Říp. Svůj podíl mají ruští trollové na prezidentské kampani v roce 2018. Kremelská média útočila na Jiřího Drahoše a podporovala Miloše Zemana. Právě tato média měla svůj podíl na prezentaci Drahoše jako ,,vítače migrantů“, bývalého spolupracovníka Stb a dokonce homopedofila. Miloš Zeman byl prezentován jako jediný možný obránce české suverenity a bojovník za svobodu národa.
Dezinformace si našly svoji cestu nejen na sociálních sítích, ale také prostřednictvím podvodných e-mailů. Tyto lživé e-maily si mezi sebou rozposílali především starší občané, kteří nejsou cílovou skupinou sociálních sítí. Nejčastější argumentací, která se ve zprávách objevila je, že Drahoš je nakloněný migraci a Islámu. Strategicky tato kampaň apelovala na českou xenofobii a rasismus. Objevily se samozřejmě i zprávy proti-Zemanovské, ale jejich poměr vůči těm proti-Drahošovským byl třicet ku jedné. Mezi těmito oznámeními se objevila i zpráva o prezidentově nemoci, rakovině v pokročilém stádiu. A tato kauza má dohru dodnes, neb Hrad podal na původce zprávy žalobu. A proč Jiří Drahoš nikoho nežaloval?

Rozesílané e-maily ale překvapivě šly do větších extrémů. Častokrát zmiňovaly volbu mezi životem a smrtí, tedy mezi Zemanem a Drahošem. Miloš Zeman je tu prezentován následně: „Prezident Zeman nejenže ekonomicky pozvedává stát a postupně ho zbavuje otrocké závislosti, ale brání národ před autogenocidními proudy,“ píše se v dopise. Pod jeden z těchto dopisů byl podepsán Byzantský katolický patriarchát, který není registrovanou náboženskou společností ale spadá spíše do sekty.
A dezinformace šířili i lidé vzdělaní. Například lékař zveřejnil dokument o 21 stránkách hovořící o Drahošovi jako vyslanci Islámu.

Česká republika dosud nezažila tak masivní dezinformační kampaň jako během prezidentských voleb. A je snadné dovtípit se proč. Zeman se Kremlu osvědčil jako prezident, který bojuje za ruské zájmy, proto jej museli na trůně udržet za každou cenu. A je otázkou, zda o tom prezident vůbec věděl. Nebo snad prorok Putin poslal zprávu přímo Ovčáčkovi? Ruské přátelství se zkrátka vyplácí, stejně jako to čínské. Země, ve kterých se nedodržují základní lidská práva, ale stále ve velkém ovládají svět.

Doba, kdy volby vyhrávají sociální média se přiblížila. Blíží se období, kdy nám budou vládnout populisté a lidé, kteří si umí vybrat PR tým a tu správnou farmu trollů. Moment, ale jednoho takového už ve vládě máme.

Leave a Reply