Okurková sezóna aneb co se děje v bohem opuštěném kraji

Slovo šéfredaktora:
Česká republika se zdá v posledních týdnech poklidnou krajinou. Naši politici právě čerpají 3- týdenní dovolenou. I bulvár hlásí nedostatek materiálu. Proto vám přinášíme tři hlavní zprávy, které zajistí, že budete mít i v létě politický přehled. Mějte Rozhled!

Černošice o den více
Agrofert a jeho dceřinné společnosti čerpaly ze státních fondů od roku 2017 více než 300 milionů korun. Právě v roce 2017 začal platit zákon o střetu zájmů.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš požádal osm státních úřadů, aby na základě předběžného auditu Evropské komise zastavily proplácení dotací koncernu Agrofert.
Dva úřady přesto stále vyplácí Agrofertu dotace. Ministerstvo průmyslu a obchodu a Podpůrný rolnický a lesnický fond.

Firmy údajně postupují podle zákona, a zajišťují Agrofertu stejné podmínky jako jiným firmám. Stejné podmínky a pro všechny.
Podstatnou roli na celém příběhu bude mít i úřad v Černošicích, kde má premiér trvalé bydliště. „Pokud by pravomocné rozhodnutí potvrdilo, že premiér má vliv na Agrofert, znamenalo by to uzavření finančních kohoutků ze státní správy ať už ve formě veřejných zakázek, národních dotací, nebo investičních pobídek. Tedy na oblasti, které jsou zapovězeny politikům v zákoně o střetu zájmů, a to bez ohledu na to, že původní podnět míří na porušení zákona vlastnictví médií.“

Benešová na ruku Rusům nepůjde
Ruský miliardář Bugajevskij, který připravil ruskou banku Interkommerc o více než miliardu korun, je chtěný ve své rodné zemi. Rusko požádalo Českou republiku o jeho vydání. Bugajevskij požádal v Česku o azyl, a důvodem může být, že se u nás bude cítit jako doma.
Bugajevskij byl v devadesátých letech viceprezidentem centrální banky a je obviněn z fiktivních výměn valut, na kterých zbohatl o miliony Eur. Svoji kauzu označil za politickou. Zajisté ruská média vedla kampaň proti viceprezidentovi, stejně jako vedou pravicová média válku proti Babišovi.
Policie České republiky na miliardáře narazila náhodou, při vyšetřování kriminality v ruské komunitě. To jsou mi ale náhody.
Městský soud rozhodl, že mužovo vydání do Ruska je možné, toto rozhodnutí záhy potvrdil soud vyšší instance. Konečné rozhodnutí bylo na Marii Benešové. Ministerstvo zvažovalo, že Bugajevskému udělí mezinárodní ochranu. Chráníme totiž národní bohatství. A Benešová rozhodla, že proviněný do Moskvy nepojede. Jeden podvodník navíc u nás nikomu neuškodí.

Proč Marie Benešová nevěří českým soudům, a jaký je státní zájem, aby zločinec pobýval v ČR?

Lobbistům zákaz vstupu na Hrad
Vláda vyškrtla prezidenta ze seznamu osob, které podléhají zákonu o lobbování. Stal se tak osobou, která nemusí hlásit své schůzky s lobbisty, a ani evidovat jejich obsah.
Na to reagovala opozice a plánuje podat pozměňující návrh.

Prezidentovi ale každopádně tento zákon nevadí, ruští trollové se totiž do lobbismu neřadí. Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář sice bojoval za prezidenta, ale usiloval především o to, aby byl ze zákona vyjmut on sám. To se mu nepodařilo. Prezident v zákoně zmíněn není, ale kancelář Hradu ano. A tak bude muset vedoucí kanceláře hlásit nejen rybník, ale i lobbisty.

Leave a Reply