Mít či nemít Koněva? Aneb spor o českou historii

V naší krajině se rozmohl takový nešvar. Stává se trestnou činností i to, když uklízíte nepořádek, který napáchali ostatní. Bylo to tak s hrdinou, který si dovolil očistit Karlův most od graffiti a pravděpodobně bude stejně naloženo i s těmi, kteří očistili sochu maršála Koněva v Dejvicích. Socha Ivana Koněva se tak nevědomky stala otiskem nálad v české společnosti.
Ivan Stěpanovič Koněv je významnou postavou ruských dějin. Jak vám asi poví pro-rusky smýšlející občané, Koněv byl úspěšný vojevůdce, maršál a národní hrdina SSSR. Velel vojskům Rudé armády na východní frontě, a je veden v kronikách i jako hrdina – osvoboditel. Osvobodil od nacistů velkou část východní Evropy. Podílel se na dobytí Berlína, a jeho vojska také osvobodila Československo. I právě proto si Koněv vysloužil svůj pomník na Praze 6.

Mimo jiné byl Koněv vyznamenán Řádem Bílého lva 1.stupně, Řádem Bílého lva za vítězství, československým řádem Klementa Gottwalda a Československým válečným křížem.

Ale každá mince má dvě strany. Ivan Koněv také osobně zaštítil zpravodajský průzkum, který se zasloužil o vpád vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Proto se jeho socha stává kontroverzním tématem, zda by taková persona skutečně měla mít svůj pomník v Praze. Není divu, že se pomník stává terčem vandalů.

Radnice Prahy 6 se tak rozhodla pro logický a ospravedlnitelný krok. Při loňském výročí okupace nechala pomník doplnit doprovodným textem, který popisuje Koněva nejen jako hrdinu, ale i jako potenciálního zrádce. Dějiny vždy píší vítězové, proto je lidsky správné uvést i ty negativní stránky Koněvových úspěchů. Proti této doplňující tabulce samozřejmě protestovali komunisté a ozvaly se i hlasy z Rus.

Nedávno byl pomník pomalován nápisy a polit červenou barvou. Výročí srpnové okupace v lidech opět rozdmýchalo emoce. ,,Ne krvavému maršálovi! Nezapomeneme“. Tyto nápisy se skupinka lidí pokusila v sobotu očistit. Pomalování pomníku ostře odsoudilo ruské velvyslanectví v Praze. Označilo ho za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d’affaires českého velvyslanectví v Moskvě.

A jaký postoj asi má náš pan prezident? Bude muset urychleně slíbit ruské zpravodajské službě nějaký skutek, který to odčiní? Není tajemstvím, že náš prezident hraje své karty směrem na Východ. A není ani tajemstvím, že zdrojem dezinformací jsou u nás ruské zpravodajské portály, které otevřeně cituje prezidentův mluvčí.
A jak se ten k tomu vyjádřil?

ovcacek

Nejde o to si vybrat, ale o to, znát veškerá fakta historie.

Leave a Reply