Nevýhodná privatizace OKD – známe viníky?

Psal se rok 2004 a Bohuslav Sobotka se ve funkci ministra financí snažil pomoci Moravskoslezskému kraji. I proto rozhodl o prodeji státního podílu ve strategickém podniku. OKD se prodejem státní minority měla vyšplhat ke hvězdám. Mělo se otevřít novým investorům a nové budoucnosti. Jenže opak byl pravdou. Stát se vzdal svého podílu pod cenou.

Parlamentní vyšetřovací komise k OKD se blíží ke svému konci. A ještě před finišem se na veřejnost dostala stěžejní informace – komise plánuje podat trestní oznámení na bývalé ministry z řad ČSSD. Bohuslav Sobotka a Milan Urban tak byli shledáni odpovědnými za nevýhodný prodej minority ve vlastnictví státu v roce 2004.
Předseda komise Lukáš Černohorský za Pirátskou stranu potvrdil zmíněná obvinění.

Jak to bylo v roce 2004?
Bohuslav Sobotka, jako tehdejší ministr financí, rozhodl o prodeji státního podílu v OKD společnosti Karbon Invest. Cena byla stanovena na 4 miliardy a sto miliónů korun k tomu. Ale skutečná hodnota státního podílu byla podle znalců minimálně dvakrát vyšší. Vláda tak tímto prodejem poškodila stát. Za nevýhodný obchod byli zodpovědní Sobotka s Urbanem. Právě tito panáčci připravovali materiály a měli mít nejlepší přehled o privatizačním procesu. Komise plánuje podat minimálně tři trestní oznámení, každé z nich za specifický časový úsek.

Parlamentní komise byla zřízena na sklonku roku 2018 a během svého šetření si pozvala více než padesát svědků. 12. října plánuje své závěry přednést Poslanecké sněmovně.
Další trestní oznámení míří na neznámého pachatele, kvůli snížení základního jmění OKD ve druhé polovině devadesátých let.

profimedia-016633750_180507-074213_kno.jpg

Kauza OKD tím ale jistojistě nekončí
Kauzou OKD se stále zabývá několik soudů. Dovolání k Nejvyššímu soudu podal Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který reaguje na rozsudek soudu ve věci znalce Rudolfa Douchy, a bývalých místopředsedů Fondu národního majetku, kteří měli privatizace na starosti. Podle rozsudku jsou aktéři nevinní, přesto zde visí otazník, co je vedlo k tomu, že ,,zapomněli“ započítat do hodnoty OKD i dceřinné společnosti, a došlo tak v roce 2004 k prodeji státního podílu pod cenou. Opět.
V současnosti je podnik pod vedením státní společnosti Prisko.
Další řádky OKD se definitivně přestanou psát roku 2030, kdy je plánováno úplné zastavení těžby.

Privatizace OKD je jasným a ne zcela ojedinělým důkazem, že zásahy státu do jinak úspěšného podniku mohou mít katastrofální důsledky. Zároveň může kauza sloužit jako vzor pro pozdější studium státního systému, který prohlodala korupce natolik, že přišel o strategickou surovinu. Dobrovolně.

Leave a Reply