Zuzana Čaputová jako naděje nás všech

Rodačka z Bratislavy nás ode dne svého jmenování (možná i několik měsíců před vstupem do funkce) jen mile překvapuje. A nemluvíme jen o stylu oblékání a novém účesu. V čele Slovenska je žena – vizionářka, která svému úřadu rozhodně nedělá ostudu, a měla by být vzorem pro jiné státníky. Třeba pro toho našeho, že ano.

Spravedlnost byla na Slovensku zbožím, i toto jsou slova Čaputové, která reagovala na zveřejnění konverzací mezi podnikatelem Kočnerem a ministryní spravedlnosti Jankovskou. Prezidentka záhy vyzvala Jankovskou k odstoupení z funkce. A stalo se již. Při prvním podezření, že Slovensko již není státem s nezávislou justicí, kde si jeden oligarcha může koupit nejen politiky, ale i spravedlnost, prezidentka ostře reaguje. A v zemi hned vedle, vzdálené jen nastavenými hranicemi, prezident nečiní nic a ještě slíbí trestně stíhanému premiérovi milost. Kdo musí v naší zemi zemřít, aby se vrátil pořádek a politici byli skutečně jen politiky?

První z návštěv Zuzany Čaputové po inauguraci vedla do Česka. Upřímně jsme litovali tuto charizmatickou ženu, jak musí sedět po boku monstra, které během přímého přenosu nedokázalo udržet pozornost a několikrát se muselo dotazovat na interpretaci vyřčených slov Ovčáčka.

Jaký prezident, takové PR. Proto Čaputová sdílí vše živě na svém Instagramu a pomocí ,,stories“. Občan tak má naprosto přesný obraz toho, kde Čaputová je a s kým se tam setká. PR našeho prezidenta obsáhne jeden jediný člověk, a jeho jméno jest spojováno s propagací dezinformačních serverů. I fakt, že je Jiří Ovčáček moderátorem vlastní show na televizi Barrandov můžeme zařadit do prezidentova programu ,,styku s veřejností“. Spíše jak o kampaň prezidenta, jde o kampaň jednoho ega. I proto se Ovčáčkův Twitterový účet stal oblíbenou chatovací místností, kde nejlepší odpovědí je recept na palačinky. Prezident Zeman (ku prospěchu Ovčáčka) je naprosto imunní vůči sociálním sítím a poslední dobou se pro něj i procházka na toaletu stává problematickou. Možná proto se na něj ani nemůžeme zlobit, když papouškuje předepsané proruské fráze a zbrojí se samopalem proti novinářům.

10443824.jpg

Možná je prezident odrazem občanů i stavu země. Proto musíme napřed začít u sebe. Na Slovensku se to tak stalo. Země musela dojít až na samé dno (které do svých útrob stáhlo dva mladé životy), aby se mohla znovuzrodit z popela. Doufejme, že Babišovy skandály a zpronevěřené částky (od jejich stíhání bylo opuštěno) nakonec dosáhnou takových výšin, že dojde k velkému třesku a naše republika nabyde zašlé slávy.

Leave a Reply