Boj o klima a Gretu

Náš premiér považuje klima za velký hit. Hit, který se ale v žebříčku hitparád moc dlouho neudrží, když přijdeme o planetu a všechny posluchače. Andrej Babiš se sice klimatického summitu zúčastnil, ale vystoupit překvapivě odmítl. Víc než o klima mu šlo o památnou fotku se sochou Svobody.
Premiér také hovořil v Poslanecké sněmovně o plánu, že se Česká republika má stát uhlíkově neutrální do roku 2050. Jaký dopad to bude mít na průmysl a jeho konkurenceschopnost je otázka jiná. Jen do tohoto plánu zcela nesedí, že Babiš slibuje těžit uhlí v Moravsko-slezském kraji do roku 2030. Zbývajících dvacet let bude stačit na to, smazat uhlíkovou stopu České republiky?
Na pozadí klimatické krize probíhá ještě krize prezidentská. Stejně jako Senát miluje prezidenta Zemana, demokraté milují prezidenta Trumpa. Zavál arktický vítr i změny do čela států?
Mezi největší znečišťovatele plic planety patří USA, Čína a Rusko. Tři velmoci, které vládnou světu. Právě tyto tři mocnosti odmítají dodržovat kritéria Pařížské dohody, a i kdyby celý svět vypnul své ,,uhlíky“, tyto tři mocnosti hravě zanechají uhlíkovou stopu za ně.

Johanka z Arku, která neslyší hlasy.
Čeští politici reagují na projev Gerty Thunberg na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Projev klimatického fanatismu?
Velmi ostře se vůči Švédce vymezil poslanec ODS Jan Skopeček, podobně se vyjadřoval i v rozhovoru pro DVTV: „Všichni jsou dnes zděšeni šíleným projevem nezletilé, nemocné Gréty v OSN. Já se více než této dětské oběti zelené lobby děsím politiků, kteří jí dávají prostor při summitech, berou vážně její apokalyptické vize a mění podle ní politiku. To jsou ti skuteční, nebezpeční šílenci!“

Tyto hlasy, že je Greta výplodem ,,zelené“ kampaně, která je strategicky promyšlená do každého puntíku, se z Poslanecké sněmovny ozývají často. Greta by tak mohla být pouhým nástrojem kampaně, která přináší jejím rodičům slušný výdělek. Nebo za Gretou stojí korporát na výrobu solárních panelů a větrných elektráren?

Gertina místy až hysterická řeč na summitu OSN v New Yorku ale splnila svůj účel. Lidé, i tam v dolním zapadákově, o Gretě a změně klimatu mluví. Její apokalyptická řeč možná skutečně donutila některé hlavouny se zamyslet nad konkrétním konáním.

Jak máme změnit svůj život, abychom snížili svoji uhlíkovou stopu? Jaké konkrétní akce můžeme, jako prostí občané, vykonat pro dobro planety? Máme dluh vůči planetě a musíme jednat.
Nezapomínejme, že tu žádná planeta B není.

Leave a Reply