Privatizace OKD – na co konkrétně přišla Vyšetřovací komise?

Privatizace dolů na Ostravsku započala na počátku devadesátých let. Důležitý je rok 1996, kdy se začaly kolem OKD objevovat první vážné problémy, v té době byl v čele vlády Václav Klaus. Později, za vlády Miloše Zemana, většinoví majitelé vytlačili z orgánů společnosti zástupce státu, který se nedokázal efektivně bránit, a nad firmou tak ztratil důležitou kontrolu. Prodej začala připravovat až vláda Vladimíra Špidly, kde byl ministr financí Bohuslav Sobotka. Sobotka a spol. jednali o prodeji exkluzivně s Karbon Investem a vláda mu prodala svůj podíl za 4 miliardy korun.

Na koho si Komise doposud posvítila?

Parlamentní vyšetřovací komise k OKD po dvou letech se dostala do finále. Komise během svého šetření si pozvala více než padesát svědků. Závěr poslanců obsahuje několik trestních oznámení. Expremiér Bohuslav Sobotka či Milan Urban byli shledáni odpovědnými za nevýhodný prodej minority ve vlastnictví státu v roce 2004, sám předseda komise Lukáš Černohorský tuto informaci již před časem potvrdil. Trestní oznámení míří také na ministerské úředníky a vlivné advokáty Radka Pokorného, Vladimíra Dlouhého či Richarda Wagnera. Například Dlouhý rozhodl o změně státního podniku OKD na akciovou společnost, ale zároveň do ní nezákonně vložil bytový fond společnosti čítající 44 tisíc bytů. Další trestní oznámení míří na neznámého pachatele, a to kvůli snížení základního jmění OKD ve druhé polovině devadesátých let.
Doslova v závěrečné zprávě stojí: „Privatizaci OKD a navazující skutečnosti zřejmě doprovázela nekompetentní i závažná úmyslná protiprávní jednání politiků, úředníků, podnikatelů i jejich advokátů, která byla v rozporu se zájmy státu s jeho občanů, často trestněprávního charakteru.“ Logicky by tedy měli nést zodpovědnost také politici, kteří v té době rozhodovali či spolurozhodovali o důležitých krocích v privatizaci těžební společnosti. Dle slov pana Černohorského právě vláda rozhodla privatizovat a určila způsob privatizace, měly tedy všechny odpovědné osoby postupovat podle právních předpisů a v zájmu státu a jeho občanů.

Neuslyšíme v budoucnu o kauze OKD?

Kauzou OKD se zabývá několik českých soudů, také však i soudy v zahraničí. Komise požaduje řádné projednávání souvisejících kauz před českými a britskými soudy a nezpochybňuje jejich stanoviska, jsou-li pravomocná a nikdo by neměl ingerovat žádným způsobem do jejich průběhu. Rozhodně celá kauza přednesenou závěrečnou zprávou vyšetřovací komise nekončí, alespoň ne na několik následujících let. Dovolání k Nejvyššímu soudu podal Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který reaguje na rozsudek soudu ve věci znalce Rudolfa Douchy, a bývalých místopředsedů Fondu národního majetku, právě ti měli privatizace na starosti. Podle rozsudku odvolacího soudu z jara letošního roku jsou aktéři nevinní. Jak to tedy bylo s prodejem OKD pod cenou v roce 2004?
OKD je od minulého roku znovu pod státem, těžební společnost odkoupilo státní Prisko. Stát za společnost zaplatil těměř 80 milionů. Tento prodej se nakonec dostal i do Bruselu. Evropská komise začala vyhodnocovat stížnost americké firmy Alcentra ze skupiny BNY Mellon týkající se jejího vyloučení z nabídky na koupi černouhelné společnosti OKD. Sama Alcentra nabídla za OKD 540 milionů korun. Tyto dvě nabídky jsou nesrovnatelné. Firma proti Česku dokonce zvažuje arbitráž.
Privatizace těžební společnosti byla pro stát nevýhodná jak ekonomicky, tak sociálně. Ustanovení komise iniciovali v prosinci minulého roku Piráti a celkově sehnali 94 poslaneckých podpisů. Tato zkušenost je důkazem, že zásahy státy do fungujícího podniku mohou být velmi negativní následky na celý region. Poučí se politici, tedy stát, ze svých chyb? Komise postoupila své dílčí závěry Státnímu zastupitelství k prověření, zda nešlo u konkrétních aktérů o trestnou činnost a také vládě České republiky.

Leave a Reply