Zemanův stát a Kosovo

Náš jediný prezident Miloš Zeman prohlásil, že by Česko mělo zrušit své uznání nezávislosti Kosova. Zemanovi tentokrát nejde o Kosovo, ale o posílení vlastního vlivu v České republice. Křehký stařec cítí, že už dlouho občany nerozeštval nějakým silným výrokem. 

Prezidentovou libůstkou je vyvracení, přepisování a především dotazování historie. Možná proto, že má nevyřízené účty se svou vlastní minulostí.

Miloš Zeman v roce 1999 ve funkci premiéra přesvědčoval vládu a parlament, aby souhlasily s akcí NATO proti Jugoslávii. A aby se do ní Česká republika aktivně vojensky zapojila. A nejčastější argumenty hovořily právě v prospěch Kosova.

Existenci Kosova neuznalo celkem pět států Evropské unie, mezi nimi mimo jiné Slovenští bratia. Uznání Kosova odmítal i náš věčný skeptik Václav Klaus. Problémy s uznáním tohoto státu mělo i Polsko, kdy polský prezident Lech Kaczyński odmítal Kosovo uznat. Jeho hlas však nepřehlušil vládu, která Kosovo uznat chtěla. Vláda chápala uznání jako krok vstříc Západu. I kvůli NATO bylo důležité se připojit ke státům jako Británie a Německo.

Kosovo_State_Flag.png

Česká vláda, která uznala Kosovo byla složena z ODS, KDU-ČSL a zelených. V premiérském křesle stanul Mirek Topolánek a v ministrem zahraničí byl tehdy Karel Schwarzenberg, kteří oba vystupovali pro Kosovo. Nebylo to ale jednostranné rozhodnutí, výrazný odpor pocházel ze strany lidovců.
Nebyl by to ale náš prezident, kdyby se nevymykal.

Mohou Zemanova slova změnit status Kosova u nás?
Musel by se zasadit Andrej Babiš, a i přesto, že je Andrejko Zemanovou loutkou, moc dobře si uvědomuje, že by takové prohlášení ohrozilo vztahy se západními partnery. Ministerstvo zahraničí si naštěstí zachovává zdraví rozum a je od počátku proti.
Zároveň by Zeman potřeboval jasné a logické argumenty, proč by ČR mělo svoje stanovisko změnit. A ty rozhodně nemá. Západní státy rozhodně nezajímá, že se stařec na trůně cití nejistý a potřebuje si dokázat svou prezidentskou moc. Na mezinárodní právo je Zeman krátký.

Leave a Reply