Přehlídka přátel minulých režimů i současného prezidenta

Prezident opět nezklamal. Své příznivce ani své odpůrce.
Miloš Zeman znovu ukázal české veřejnosti jakým je prezidentem. Prezidentem, který by nejradši přetvořil republiku na monarchii, kde čínská hedvábná stezka spojí krále přímo s Kremlem.
Letošní státní vyznamenání k výročí vzniku Československa před sto a jedním rokem se neobešlo bez sto a jedna ostudných okamžiků. Nechybělo ani již tradiční potvrzení rusko- česko- čínského přátelství. Svůj odpor vůči Evropské unii dal Zeman najevo vyznamenáním pro věčného euroskeptika Václava Klause, a svoji lásku k bývalému Sovětskému svazu zase najevo cenou pro režiséra Emira Kusturicu, který je na seznamu přátel samotného Putina.

Podobně na tom je i Vladimír Plášil, který vlastní několik firem, které obchodují s Ruskem. Nejsou to ale firmy ledajaké. Jsou to firmy, na které dopadly protiruské sankce, proto se takové vyznamenání z rukou prezidenta zdá jako záchranná vesta. Jako bonus prodává tento panáček ve střední Evropě ruské jaderné palivo. Jasná zásluha o stát, ale o který vlastně?

Podobný případ je i vyznamenaný Petr Martan. Je to garant Komise životního prostředí SPOZ, zkrátka další Zemanovec. Ten je zároveň strůjcem petice, kterou vehementně podpořil i Zeman, za kácení stromů napadených kůrovcem na Šumavě. To je práce hodna státního ocenění.

Státní vyznamenání dostal i bývalý redaktor Svodobné Evropy, kterému ale přeskočilo kolečko a doteď šíří ruskou propagandu. Jeho jméno jest Jan Schneider.
A jednou ruskou fake news to nekončí. David Michaljak obdržel státní vyznamenání za záchranu lidského života. Běžný občan by pomyslel, že zachránil tonoucího nebo poskytl masáž srdce při ranní špičce. Opak je ale pravdou. Nacházel se na koupališti a připletl se do rvačky, které se později stala na sociálních mediích zdrojem vyvolávání rasových nepokojů. Ale i takových si pan prezident váží. Lidí, kteří se nebojí nasadit vlastní život v boji za fake news.

Zeman nezapomíná ani na českou minulost a na seznamu nechyběli příznivci komunistického režimu a bývalí příslušníci StB.
Prezident dal zároveň jen pomálu najevo hněv vůči svým nepřátelům. A to tak, že je na Hrad vůbec nepozval. I tento fakt se dá považovat za úspěch.

Zatímco v samotném projevu na nenávist nezapomněl. Projev byl sice umírněnější než v letech minulých, ale nezapomněl apelovat na svůj milovaný Senát. Protože ten jediný  má v rukou páky na prezidentovu pýchu.

Letošní ročník patří mezi roky s nejvyšším počtem vyznamenaných. 42 panáčků si odneslo českého lva. Doufejme, že další roky prezident bude myslet spíše na kvalitu, než na kvantitu. A taky doufejme, že ten rok přístí už budou státní ocenění předávány z rukou jiného státníka.

 

Leave a Reply