Mafie kam se podíváš, aneb jak nás vidí The New York Times

Zemědělské dotace v rukou jen a pouze mocných. Země východní a střední Evropy se tak nachází v neprůhledném prostředí, kde tahají za nitky (čti unijní dotace) pouze oligarchové. Mezi takové patří maďarský premiér Viktor Orbán a samozřejmě náš Andrej Babiš.

Už o nás píší i zahraniční média!
Podivné souvislosti mezi vysokou funkcí a množstvím přidělených dotací si všiml i americký deník The New York Times. A podle něj by se Andrej mohl od Orbána učit. Orbán si v Maďarsku vybudoval systém, ze kterého těží především jeho rodina a okruh privilegovaných přátel. Podobnost čistě náhodná se situací v Česko – Slovensku.

Mafiánský styl přebírání dotací
Deník NYT vedl investigativní vyšetřování v devíti zemích po dobu jednoho roku. A odhalil „záměrně neprůhledný dotační systém deformovaný korupcí, který podkopává environmentální cíle Evropské unie“. A tak se společná zemědělská politika, které byla hlavním pilířem Evropské unie, stává prostředím, kde dominují protidemokratické síly, proti kterým měla EU bojovat.

Premiér Orbán byl NYT označen za hlavní ikonu krajní pravice, který sice EU neustále kritizuje, přitom je z jejich peněz živ. A moc rád. Orbán si tak díky nim vybudoval systém, který trestá i chrání. Chrání spojence a trestá soupeře.
NYT nezapomněl ani na Babišku. Andrejovy společnosti podle NYT pobraly více jak 42 miliónů dolarů z unijních dotací. Deník nezapomněl ani na skutečnost, že premiér čelí dvěma auditům střetu zájmů. A že česká vláda mu jde na ruku. Třeba tím, že schválila pravidla, která mu umožní získat více dotací.
A podobná situace panuje i v Bulharsku.

Slovensko je kapitola sama pro sebe. I nejvyšší státní zástupce přiznal, že v zemi funguje zemědělská mafie. Drobní zemědělci jsou tak šikanováni a půda, na kterou lze čerpat dotace je tak předmětem sporů. Ostatně, tématu se věnoval i Ján Kuciak, budiž mu země lehká.

NYT tak přichází s pojmem, který situaci dost vystihuje. Moderní Feudalismus. Drobní zemědělci žijí pod nátlakem mocných, kteří jsou politicky silní a nebojí se prosadit své zájmy za každou cenu. A systém dotací z dílny EU je jen přiživuje.

Leave a Reply